Joe Biden oficjalnie zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych

fot. print screen/ You Tube/ PBS NewsHour/Joe Biden oficjalnie zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych

Joe Biden został oficjalnie zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. W ceremonii, która odbywa się na stopniach Kapitolu, biorą udział byli prezydenci, członkowie Kongresu i dyplomaci. Ustępującą administrację reprezentuje były wiceprezydent Mike Pence.

Złożenie przysięgi na wierność Konstytucji to najważniejszy punkt inauguracji 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym razem jednak, z powodu pandemii koronawirusa, ceremonia odbywa się bez udziału setek tysięcy Amerykanów. Zamiast tego na placu przed Kongresem ustawiono 200 tysięcy amerykańskich flag. Na miejscu są jednak byli prezydenci Barack Obama, George Bush i Bill Clinton, kongresmani z obu partii politycznych oraz dyplomaci.

Po zaprzysiężeniu 46. prezydent podpisze w Kongresie dokumenty inauguracyjne i weźmie udział w przeglądzie wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Następnie wraz z wiceprezydent Kamalą Harris uda się na cmentarz Arlington, gdzie złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie pary prezydencka i wiceprezydencka przejadą do Białego Domu. Joe Biden podpisze tam pierwsze rozporządzenia i wręczy nominacje.

Tradycyjna parada inauguracyjna odbędzie się wirtualnie. Wieczorem nowy prezydent USA Joe Biden i pierwsza w historii kobieta wiceprezydent Kamala Harris pojawią się na specjalnym koncercie inauguracyjnym z udziałem takich artystów, jak Bruce Springsteen, John Bon Jovi, Foo Fighters czy Justin Timberlake.

IAR, Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię