USA: Początek procesu o impeachment najwcześniej 8 lutego

Proces o impeachment byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie się w drugim tygodniu lutego. Poinformował o tym przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Polityk twierdzi, że konieczne jest sprawne działanie instytucji państwowych w tej sprawie. Dodał, że obie strony, oskarżająca byłego prezydenta oraz broniąca go, będą miały czas na przygotowanie się do rozpoczęcia procesu od poniedziałku, kiedy Izba Reprezentantów przekaże do Senatu artykuł oskarżenia wobec byłego prezydenta.

13 stycznia głosami Demokratów i dziesięciorga Republikanów postawiono Donalda Trumpa w stan oskarżenia pod zarzutem podburzenia swoich zwolenników do szturmu na Kongres i powstania przeciwko instytucjom państwa. Kolejnym etapem procedury impeachmentu jest proces, w którym 100 senatorów pełni role ławy przysięgłych. „To będzie pełny i uczciwy proces” – deklarował wcześniej Chuck Schumer. Przywódca republikanów Mitch McConnell apelował o odłożenie procesu, aby dać prawnikom Donalda Trumpa czas na przygotowanie obrony oraz nie zakłócać procesu nominacji członków rządu Joe Bidena.

Republikanie są podzieleni w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa. Wielu argumentuje, że zastosowanie tej procedury wobec prezydenta, który opuścił swój urząd, byłoby niekonstytucyjne. Inni przekonują, że proces byłego przywódcy pogłębiłby podziały polityczne w USA. Niektórzy republikanie nie wykluczyli, że mogą zagłosować za skazaniem Donalda Trumpa, co otworzyłoby drogę do zakazania mu obejmowania w przyszłości funkcji państwowych.

Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie. W tej chwili w izbie wyższej Kongresu obie partie mają po 50 senatorów.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię