James Polk – ciekawostki z życia 11. prezydenta USA

James Knox Polk (1795-1849) był prawnikiem i 11 prezydentem USA (1845-1849).

1. James Polk urodził się na rodzinnej farmie położonej w powiacie Mackenburg w Karolinie Północnej.

2. Był pierwszym z dziesięciorga dzieci Jane i Samueala Polków.

3. Ojciec Jamesa Polka – Samuel, pochodził z rodziny irlandzko-szkockiej.

4. Matka Jamesa Polka była potomkiem Johna Knoxa – XVI wiecznego kalwińskiego teologa, przywódcy ruchu reformatorskiego w Wielkiej Brytanii oraz założyciela Kościoła prezbiteriańskiego w Szkocji. Z racji swojego pochodzenia (z którego była dumna) była osobą bardzo pobożną, stara się prowadzić dom w duchu powściągliwym.

5. James nigdy nie był pewien czy został ochrzczony. Jego ojciec miał wrogi stosunek do kościoła. Podczas chrztu syna miał odmówić wypowiedzenia jednej z religijnych formuł, plotka głosiła, że zwyzywał również pastora po czym opuścił kościół przed aktem chrztu.

 

6. Aby uniknąć śmierci w niepewności, James przyjął chrzest ponownie w wieku 53 lat, tuż przed swą śmiercią.

7. James Polk był człowiekiem bardzo podatnym na choroby, choć silnym psychicznie. Świadczy o tym fakt, że przeszedł operację woreczka żółciowego, która została wykonana na stole kuchennym przy znieczuleniu alkoholem.

8. W wieku 11 lat ojciec odsunął Jamesa od prac fizycznych na farmie ze względu na zły stan jego zdrowia – powierzył mu wówczas niektóre kwestie związane z rodzinnymi interesami.

9. W 1818 roku przyszły prezydent USA ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na University of North California.

10. W 1820r. otworzył własną kancelarię – szybko zdobył uznanie jako prawnik.

11. Polk był zdecydowanym przeciwnikiem pojedynków, które były szczególnym i charakterystycznym elementem kultury amerykańskiego pogranicza. Uważał, że są one przejawem barbarzyństwa i głupoty, co jego przeciwnicy poczynali mu za słabość. Wystąpił z projektem ustawowego ich zakazania co spotkało się z powszechną krytyką w Tennessee gdzie prowadził prawniczą działalność.

12. Był spikerem w Izbie Reprezentantów następnie Gubernatorem.

13. W 1844 roku stał się kandydatem Partii Demokratycznej na urząd prezydenta USA.

14. Podczas zaprzysiężenia Jamasea Polka na prezydenta – 4 marca 1845 padał deszcz i wiał zimny wiatr. Przemówienie nowego prezydenta niezwykle podgrzewało atmosferę wzywając do ekspansji terytorialnej – aneksji Oregonu i Teksasu. Miał jako pierwszy obiecywać Amerykę jako rozciągająca się od Atlantyku po Pacyfik – słowa dotrzymał.

15. Kiedy objął urząd prezydenta miał 49 lat – był więc najmłodszym człowiekiem na tym urzędzie.

16. Jego żoną była Joela Childressa – pochodziła z prezbiteriańskiej rodziny o bardzo surowych zasadach. Ponieważ Polkowie nie mieli dzieci, krążyły plotki, że żona Jamesa nie dzieli z nim łoża ze względu na swoje zasady.

17. Za pośrednictwem swojego posła – Nicholasa Trista, James Polk, kupił dla USA Nowy Meksyk i Kalifornię za 15 mln dolarów.

18. Ze względu na słaby stan zdrowia, Polk zrezygnował ze starań o reelekcję w wyborach w 1848 roku.

19. Zmarł na cholerę 15 czerwca 1849 w Nashville.

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię