Gubernator Teksasu cofa zarządzenia dotyczące pandemii w całym stanie

Greg Abbott, gubernator stanu Teksas, podjął decyzję o cofnięciu wszystkich covidowych rozporządzeń obowiązujących od ośmiu miesięcy na terenie stanu.

„Zbyt wielu Teksańczyków odsunięto od możliwości zatrudnienia. Zbyt wielu właścicieli małych firm ma trudności z opłaceniem rachunków. To musi się skończyć. Nadszedł czas, aby otworzyć Teksas w 100% ”, powiedział Abbott.

„Teksańczycy będą odpowiedzialni za zarządzanie swoim własnym bezpieczeństwem stosując praktyki wyuczone podczas pandemii” powiedział gubernator.

Od przyszłej środy wszystkie firmy, niezależnie od klasyfikacji, będą mogły otworzyć się i działać w 100%. Teksańczycy nie będą również już musieli nosić masek w miejscach publicznych.

Abbott powiedział, że swoją decyzję podjął między innymi na podstawie rosnącej liczby szczepień, malejącej liczby hospitalizacji i większej wiedzy na temat radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Dodał, iż rozumie, że wirus nie zniknął całkowicie, ale uważa, że mandaty stanowe nie są już potrzebne: „COVID nadal istnieje w Teksasie, Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, ale z wyzdrowień, szczepień, zmniejszonej liczby hospitalizacji i bezpiecznych praktyk, które stosują Teksańczycy, jasno wynika, że ​​mandaty stanowe nie są już potrzebne”.

Pomimo cofnięcia rozporządzeń firmy mają prawo do podjęcia własnych decyzji na temat obostrzeń. Mogą nadal wymagać noszenia masek, ograniczyć liczbę klientów, czy godzin urzędowania.

Jeśli liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 wzrośnie powyżej 15% przez siedem dni z rzędu w dowolnym regionie szpitalnym, sędziowie poszczególnych powiatów będą mogli sami zdecydować się na nałożenie surowszych strategii łagodzenia COVID-19. Nie mogą jednak nakładać ograniczeń dotyczących „noszenia masek ani kar pieniężnych” powiedział Abbott.

Lekarze i eksperci do spraw zdrowia publicznego uważają, że zniesienie ograniczeń, zwłaszcza przed wiosennymi przerwami, jest ryzykowne, ponieważ to właśnie wtedy ludzie zazwyczaj podróżują, zbierają się w grupach i wychodzą do barów. „Nie chcemy skoku wiosennego. W tej chwili jesteśmy w krytycznym punkcie zwrotnym, w którym sytuacja może się zdecydowanie zmienić. Może iść w górę lub w dół ” – powiedziała Diana Cervantes, epidemiolog z University of North Texas Health Science Center w Fort Worth.

Pozbycie się dystansu społecznego i nakazu noszenia masek zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nowych, bardziej niebezpiecznych wariantów wirusa.

Stephen Love, prezes i dyrektor generalny Rady Szpitala Dallas-Fort Worth, wręcz błagał gubernatora Abbotta o ponowne rozważenie swojej decyzji. W oświadczeniu Love napisał: „Decyzja gubernatora Abbotta o zniesieniu nakazu noszenia masek w Teksasie jest bardzo niefortunna”.

Przeszło 42 500 Teksańczyków zmarło z powodu koronawirusa. Według Texas Tribune, z końcem lutego 6,5% Teksańczyków zostało w pełni zaszczepionych. Około 5 000 nowych przypadków koronawirusa odnotowuje się dziennie w całym stanie.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię