Według naukowców poniższe produkty są najlepszymi pokarmami zmniejszającymi ryzyko zachorowania na raka:
1. Brokuły
Warzywa kapustne, takie jak brokuły zawierają substancje chemiczne zawierające siarkę, zwane glukozynolanami. Podczas żucia i trawienia rozkładają się na związki takie jak indol-3-karbinol i sulforafan, które, jak wykazano, zwalczają uszkodzenia komórek i stany zapalne, a nawet blokują tworzenie się naczyń krwionośnych w nowotworach.
2. Nasiona lnu
Są głównym źródłem kwasów tłuszczowych alfa-linolowych (ALA) omega-3, które są powiązane z obniżeniem ryzyka raka piersi. Badania kliniczne wykazały również, że siemię lniane może spowolnić wzrost guzów u kobiet, u których zdiagnozowano już raka piersi. Lekarza zalecają spożywanie mielone nasiona lnu zamiast całych. Mielenie nasion sprawia, że ich składniki odżywcze są bardziej biodostępne.
3. Zielona herbata
Spożycie herbaty wiąże się z niższym ryzykiem raka okrężnicy, piersi, jajnika, prostaty i płuc. Jest naładowana polifenolami, takimi jak galusan epigallokatechiny i galusan epikatechiny, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami powodującymi raka poprzez neutralizację wolnych rodników. Gulasany mogą również hamować wzrost naczyń krwionośnych odżywiających komórki rakowe.
4. Jarmuż
Jedna filiżanka posiekanego jarmużu zawiera więcej niż dzienną dawkę przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A i C, które mogą wyłapać wolne rodniki i powstrzymać je przed uszkodzeniem komórek, które mogą potencjalnie prowadzić do raka.
5. Jabłka
Według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (AICR) osoby regularnie jedzące jabłka mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc, a także niektórych rodzajów raka piersi. Jabłka należy jeść ze skórką, gdyż w niej znajduje się flawonoidowa kwercytyna, która jest związana ze zmniejszonym ryzykiem niektórych nowotworów, a jej najwyższe stężenie występuje w skórze.
6. Jagody
Ciemnoniebieski kolor jagód pochodzi z antocyjanów, silnych związków, które mają działanie przeciwutleniające. Antyoksydanty hamują powstawanie wolnych rodników, szybko zmieniających się cząsteczek uszkadzających DNA. Badania pokazują, że osoby które spożywają wyższy poziom antocyjanów, mają mniej stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego.
7. Ciecierzyca
Spożywanie fasoli garbanzo wiąże się z mniejszym ryzykiem raka jelita grubego. Fasola jest pełna błonnika, który jest fermentowany przez dobre bakterie w jelitach i przekształcany w zwalczające stany zapalne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.To właśnie te kwasy mogą zwalczać raka.
8. Orzechy włoskie
Podobnie jak siemię lniane, orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe ALA omega-3. Ale to nie wszystko. Posiadają również związki przeciwutleniające, takie jak elagitaniny, melatonina i gamma-tokoferol, które mogą zwalczać stres oksydacyjny i stany zapalne.
9. Czarna fasola
Podobnie jak ciecierzyca, czarna fasola zawiera przyjazne dla jelit włókna, które mogą odgrywać rolę w zwalczaniu stanu zapalnego. Dzięki ciemnofioletowemu kolorowi czarna fasola zawiera zwalczające raka flawonoidy, takie jak antocyjany.
10. Czosnek
Większe spożycie czosnku wiąże się z niższymi wskaźnikami zachorowań na raka, szczególnie w przypadku raka żołądka i jelit. Czosnek zawiera związki siarki, które wywierają działanie przeciwdrobnoustrojowe, a także hamują czynniki rakotwórcze uszkadzające komórki. Aby uzyskać największe korzyści, posiekaj lub zmiażdż czosnek i pozostaw na 10 minut, zanim dodasz go do gotowania – jest to czas w którym czosnek wytwarza więcej związków siarki.
11. Marchew
Marchewki zawierają przeciwutleniacz beta-karoten. Badania wykazują, że wysokie spożycie marchwi wiąże się z 21% niższym ryzykiem raka piersi.
12. Pomidory
Pomidory są głównym źródłem likopenu, rodzaju karotenoidu, który pomaga zmniejszyć ryzyko raka prostaty, piersi i płuc. Ilość likopenu wzrasta, gdy pomidory są ugotowane, dlatego też wybieraj sosy i koncentraty pomidorowe.
13. Kawa
Badania pokazują, że kobiety, które piły cztery filiżanki kawy dziennie, były o 20% mniej narażone na raka endometrium i 24% rzadziej zachorowały na raka po menopauzie.
14. Karczochy
Karczochy są naładowane przeciwutleniaczami, takimi jak polifenole, które według badań mogą odgrywać ważną rolę w profilaktyce raka piersi. Są również jednymi z najbardziej błonnikowych warzyw na świecie – pół szklanki ugotowanych serc karczochów zawiera 7 gramów. Badania wykazują, że osoby, które otrzymują więcej błonnika, są o 17% mniej narażone na raka płuc w porównaniu z tymi, którzy otrzymują go najmniej.
15. Jęczmień
Jęczmień jest bogaty w błonnik. Jedna szklanka to 6 gramów błonnika. Jest także źródłem beta-glukanów, rodzaju błonnika o wielu potencjalnych korzyściach zdrowotnych. Jeśli chodzi o profilaktykę raka, niektóre badania wykazały, że beta-glukany mogą wykazywać działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
16. Słodkie ziemniaki
Kobiety z wysokim poziomem antyoksydacyjnego beta-karotenu we krwi są do 28% mniej podatne na raka piersi w porównaniu z osobami z niskim poziomem. A słodkie ziemniaki są jego pełne – tylko jeden ma około 700% dziennego zapotrzebowania.