Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje wobec Rosji za próbę otrucia Nawalnego

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje wobec Rosji za próbę otrucia i późniejsze aresztowanie działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Przedstawiciele administracji Joe Bidena wezwali Moskwę do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Nawalnego.

Podczas telekonferencji w Waszyngtonie wysocy rangą przedstawiciele administracji Joe Bidena poinformowali, że amerykański wywiad z dużym stopniem pewności ocenił, iż to rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa jest odpowiedzialna za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje finansowe, wizowe i handlowe wobec grupy Rosjan oraz podmiotów zaangażowanych w rosyjski program broni chemicznej, a także odpowiedzialnych za uwięzienie Aleksieja Nawalnego.

Działania Waszyngtonu odpowiadają sankcjom ogłoszonym wcześniej przez Unię Europejską, a także Wielką Brytanię i zostały wprowadzone w koordynacji z Brukselą.
„Prezydent Biden uważa, że naród rosyjski ma prawo do wolności słowa i zgromadzeń oraz wolnych mediów, a także krytyki władz w ramach otwartego procesu politycznego” – powiedział przedstawiciel administracji dodając, że władze na Kremlu w coraz większym stopniu ograniczają prawa obywatelskie i możliwości działania opozycji oraz obrońców praw człowieka.

Urzędnik dodał, że rząd prezydenta Joe Bidena nie planuje resetu relacji z Rosją. ale równocześnie nie dąży do eskalacji konfliktu z Moskwą.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię