USA ogłaszają listę urzędników Kremla objętych sankcjami

Departament skarbu USA opublikował listę wysokich rangą urzędników Kremla objętych sankcjami za próbę otrucia i aresztowanie działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego.

Na liście znajdują się między innymi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prokurator generalny Rosji. Amerykańskie sankcje wizowe i finansowe obejmują 7 wysokich rangą urzędników z otoczenia prezydenta Putina. Poza dyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandrem Bortnikowem i prokuratorem generalnym Igorem Krasnowem są na niej szef departamentu administracji Kremla do spraw polityki wewnętrznej Andriej Jarin, zastępca szefa kancelarii prezydenta Putina Siergiej Kirjenko, dwóch wiceministrów obrony Paweł Popow i Aleksiej Kroworuczko i szef więziennictwa Aleksandr Kałasznikow.

„Charakter i rodzaj relacji obecnego prezydent USA z prezydentem Putinem będzie zupełnie inny niż za poprzedniej administracji” – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiadając bliższa koordynację działań wobec Moskwy z europejskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Psaki wezwała Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego.

Wcześniej przedstawiciele administracji Bidena poinformowali, że amerykański wywiad z dużym stopniem pewności ocenił, iż to rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa jest odpowiedzialna za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. Waszyngton nie wykluczył nałożenia w najbliższym czasie kolejnych sankcji na Rosję za inne działania, na przykład za cyberatak na infrastrukturę informatyczną rządu USA oraz amerykańskich firm.

IAR

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje wobec Rosji za próbę otrucia Nawalnego

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię