Celebryci z zakazem wstępu na ceremonię rozdania Oskarów

Czarna lista oskarowych celebrytów rośnie. W zeszłym roku dołączył do niej Will Smith.

Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) to najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca artystów z całego świata. Akademia jest znana z organizowania Oskarów oraz Governors Awards. Zostanie jej członkiem nie jest łatwym zadaniem.

Członkostwo w Akademii można otrzymać tylko na zaproszenie. Kwalifikację do członkostwa można uzyskać, zdobywając nominację do Oscara lub sponsorując dwóch obecnych członków Akademii z tej samej gałęzi, do której kandydat ubiega się o przyjęcie.

Will Smith nie jest pierwszą person non grata AMPAS. W swoich 95 latach istnienia Akademia wydaliła lub wykluczyła z jej szeregów na określony czas kilku jej członków. Wśród nich naszego rodaka.

Richard Gere

Richard Gere otrzymał 20-letni zakaz za swoje kontrowersyjne przemówienie – odejście od scenariusza i mówienie o okupacji Tybetu przez chiński rząd podczas wręczania nagrody w 1993 roku.

Carmine Caridi

Carmine Caridi otrzymał dożywotni zakaz w 2004 roku za nielegalne rozpowszechnianie kopii VHS nominowanych do Oskarów.

Bill Cosby

W 2018 roku, Bill Cosby został wydalony z AMPAS, po tym jak został skazany za napaść na tle seksualnym.

 

Roman Polański

Roman Polański otrzymał dożywotni zakaz dopiero w 2018 roku. AMPAS w oświadczeniu napisał, że było to wynikiem historycznych zarzutów napaści na tle seksualnym. Wielu uważało to za odruchową reakcję na ruch #MeToo. W 1978 roku Polański przyznał się do niezgodnego z prawem stosunku płciowego z nieletnią W 2003 roku otrzymał nagrodę za najlepszego reżysera za „Pianistę” .

Adam Kimmel

Adam Kimmel został skazany za gwałt przed wstąpieniem do Akademii w 2007 roku. Był aresztowany pod zarzutem napaści na dwóch nieletnich i dodany do rejestru przestępców seksualnych. Ale Akademia wydaliła go dopiero w 2021 roku.

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein został wydalony w 2017 roku, gdy pojawiły się przeciwko niemu liczne zarzuty o molestowanie seksualne i gwałt.

 

Will Smith

W 2022 roku podczas rozdawania Oskarów, Will Smith wszedł na scenę i uderzył prezentera Chrisa Rocka w twarz za wyśmiewanie się z ogolonej głowy Jady Pinkett Smith żartem „G.I. Jane”. AMPAS podjął decyzję o wykluczeniu aktora ze wszystkich wydarzeń Akademii na 10 lat.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Oscarach

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię