Dlaczego jedzenie szparagów zmienia zapach moczu?

Późna wiosna i wczesne lato to czas szparagów. Pyszne, zdrowe, królują w kuchniach w przeróżnych postaciach. Pieczone, smażone, gotowane, podawane w całości i nie tylko, z sosem, same, jako część innych dań. Młode łodygi asparagusa jadalnego przebojem zdobywają serca i żołądki.

Jednak niejeden zatwardziały konsument tych zielonych i białych pyszności zauważył, że pewien czas po szparagowym posiłku, mocz nabiera dziwnego zapachu. Dlaczego tak się dzieje?

Szparagowe konsekwencje

Osoby, które czują, że ich mocz zmienił zapach, mogą się czuć wyróżnione. Oznacza to, że mają niegroźną mutację DNA. Odkryto ją dopiero w roku 2010 i nadano enigmatyczną nazwę rs4481887. Mówi ona, przeciętnemu człowiekowi niewiele, ale to, że zlokalizowana jest w pobliżu receptorów węchowych, rzuca już nieco światła.
Przyczyną zmiany woni moczu, natomiast jest fakt, że szparagi zawierają sporo aminokwasów. W tym i S-metylmetioninę i asparaginę, które w ludzkim organizmie metabolizowane są w związki siarki – to właśnie ona powoduje te toaletowe niespodzianki.

 

Badania naukowe

Naukowcy z należytym oddaniem pochylili się nad jakże istotnym zagadnieniem zmiany zapachu moczu po spożyciu szparagów. Poświęciła się temu Danielle Reed z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. Wyniki badań zostały zaś opublikowane w roku 2011 w czasopiśmie „Chemical Senses”.
Cóż rzec. Jedzmy szparagi, a jeżeli należymy do grona szczęśliwych posiadaczy mutacji rs4481887. W toalecie zasłaniajmy nos, a radość ze smaku i korzyści, jakie niesie ze sobą spożywanie młodych szparagów, pozostanie niezakłócona.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię