Amerykanie coraz częściej wychodzą z domów jak przed pandemią

enavto

Zmęczeni covidowymi restrykcjami mieszkańcy Stanów Zjednoczonych coraz częściej opuszczają swoje domy i mieszkania. Według analiz naukowców z Uniwersytetu Stanowego Maryland Amerykanie przemieszczają się obecnie częściej niż przed pandemią.

Po nadejściu w ubiegłym roku pierwszej fali pandemii Covid-19 Ameryka zastygła w bezruchu. Wyludniły się ulice, opustoszały wagony metra, mało kto decydował się na jazdę autobusem. Z analizy lokalizacji telefonów komórkowych wynika, że w połowie kwietnia około połowy Amerykanów nie wychodziło z domów.

Najnowsze dane zebrane przez badaczy Uniwersytetu Stanowego Maryland wskazują na to, że Amerykanie znów wyszli ze swoich czterech kątów. W pierwszym tygodniu marca liczba wypraw na odległość co najmniej jednej mili poza miejsce zamieszkania była o 13 procent wyższa niż w pierwszym tygodniu marca ubiegłego roku – zanim jeszcze zaczęto wydawać nakazy pozostania w domach. Nawet osoby pracujące zdalnie (ok 22% Amerykanów) częściej wychodzą na zewnątrz – na spacery czy na zakupy.

W Stanach Zjednoczonych od kilku tygodni spada liczba przypadków Covid-19, hospitalizacji i ofiar śmiertelnych. Co piąty Amerykanin otrzymał już co najmniej jedną dawkę szczepionki a wśród osób powyżej 65 roku życia ponad 60 procent. Skłoniło to gubernatorów wielu stanów do poluzowania restrykcji.

W Teksasie od wczoraj wszystkie biznesy powróciły do normalnej działalności, nie obowiązuje tam nakaz noszenia maseczek. Eksperci przestrzegają lokalne władze przez zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię