Minneapolis wypłaci ogromne odszkodowanie rodzinie George’a Floyda

fot.Wikipedia

Rada Miasta Minneapolis jednogłośnie zatwierdziła wypłacenie 27 milionów dolarów rodzinie George’a Floyda w ramach cywilnej ugody sądowej. Z kwoty 27 milionów, 500 tysięcy dolarów zostanie przeznaczone na rzecz pomnika George’a Floyda, który zostanie postawiony przy skrzyżowaniu ulic 38. i Chicago w Minneapolis.

Ben Crump, reprezentujący rodzinę, powiedział: „Rodzina George’a Floyda i nasz zespół prawny są bardzo wdzięczni burmistrzowi Freyowi i radzie miasta za to, że pokazali, że rzeczywiście zależy im na George’u – nie tylko mówiąc, ale również pokazując światu, że życie afroamerykanów ma znaczenie”.

W oświadczeniu siostra Floyda, Bridgett Floyd, powiedziała: „Cieszę się, że ta część naszej tragicznej drogi ku sprawiedliwości dla mojego brata George’a została rozwiązana. Nasza rodzina poniosła niemożliwą do zastąpienia stratę 25 maja, kiedy życie George’a zostało bezsensownie odebrane przez policjanta z Minneapolis”. Bridgett dodała, że rodzina będzie „nadal nieustannie pracować, aby uczynić ten świat lepszym i bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich”.

Derek Chauvin, były policjant z Minneapolis, który klęczał na szyi Floyda przez ponad dziewięć minut, jest sądzony za morderstwa i zabójstwa. Chauvin nie przyznał się do nieumyślnego morderstwa drugiego stopnia i nieumyślnego zabójstwa drugiego stopnia. Nie przyznał się również do popełnienia morderstwa trzeciego stopnia. Trzech innych byłych funkcjonariuszy biorących udział w aresztowaniu Floyda jest oskarżonych o współudział w przestępstwie i będą sądzeni w sierpniu.

Rodzina zamordowanego Georga Floyda złożyła pozew federalny o prawa obywatelskie przeciwko miastu Minneapolis i czterem byłym funkcjonariuszom zamieszanym w jego śmierć. W pozwie stwierdzono, że miasto pielęgnuje kulturę nadmiernej siły i bezkarności w policji dodając, że wielu „niebezpiecznych funkcjonariuszy” nie było zwalnianych tylko utrzymywanych w szeregach policyjnych.

Przewodnicząca Rady Miasta Minneapolis Lisa Bender złożyła „najszczersze kondolencje” rodzinie, przyjaciołom i społeczności Floyda: „Żadna suma pieniędzy nie jest w zmniejszyć bólu lub traumy spowodowanej śmiercią George’a Floyda jaką odczuwa rodzina i mieszkańcy naszego miasta”.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię