Oligarcha Rinat Achmetow od wielu lat najbogatszym Ukraińcem

Oligarcha Rinat Achmetow najbogatszym Ukraińcem według Forbes Ukraina. Biznesmen utrzymuje się na tej pozycji od wielu lat. Wśród najbogatszych znalazł się również były prezydent Petro Poroszenko.

Dwutygodnik Forbes ocenia, że majątek Achmetowa to 7 miliardów 600 milionów dolarów. W zeszłorocznym rankingu aktywa oligarchy oceniane były na około 3 miliardy dolarów. Oznaczałoby to, że od tego czasu wzbogacił się on ponad dwukrotnie. Ten potentat w branżach m.in. górniczej i paliwowo-energetycznej zajmuje pierwszą pozycję w ukraińskim rankingu Forbes od 20 lat.

W zeszłym roku kupił on m.in. posiadłość we Francji za 200 milionów dolarów. Na drugim miejscu w rankingu – z dwoma i pół miliarda dolarów majątku – znalazł się właściciel metalurgicznego koncernu Interpipe Wiktor Pinczuk – prywatnie zięć byłego prezydenta Łeonida Kuczmy. Z kolei były prezydent Petro Poroszenko, specjalizujący się m.in. w branży cukierniczej, znalazł się na szóstej pozycji. Jego majątek wart jest miliard 600 milionów dolarów.
Ukraińscy oligarchowie najczęściej nieformalnie wpływają na politykę, co – zdaniem wielu ekspertów – hamuje proces reform w tym kraju. Średnie zarobki na Ukrainie są jedne z najniższych w Europie.

 

Iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię