Joe Biden potępił przemoc wobec mniejszości azjatyckiej

Prezydent USA Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris potępili przemoc wobec mniejszości azjatyckiej w Stanach Zjednoczonych.

Biden i Harris spotkali się z przywódcami społeczności amerykańsko-azjatyckiej w stanie Georgia, gdzie kilka dni temu uzbrojony napastnik zastrzelił osiem osób, w większości kobiet pochodzenia azjatyckiego.

We wtorek 21-letni mężczyzna dokonał ataku na trzy salony spa w okolicach Atlanty. Wśród ośmiu zastrzelonych przez niego osób było sześć kobiet pochodzenia azjatyckiego. Do zabójstw doszło w okresie rosnącej liczby aktów niechęci i przemocy wobec imigrantów z Azji, która towarzyszy pandemii koronawirusa. Podczas wizyty w Atlancie prezydent Joe Biden powiedział, że wielu Azjatów w USA żyje w poczuciu zagrożenia. „Są bezpodstawnie oskarżani, obrażani i atakowani słownie i fizycznie, a nawet zabijani. Nienawiść wobec Amerykanów pochodzenia azjatyckiego poszybowała w górę w ostatnim roku, nie licząc nawet niezgłoszonych przypadków” – mówił Biden dodając, że milczenie w sprawie aktów przemocy oznacza współudział.

Motywy sprawcy zabójstw w Atlancie nie są do końca jasne. Podczas przesłuchania powiedział, że dokonał ataków na salony spa, bo nie był w stanie pohamować pożądania seksualnego. Działacze społeczności azjatyckiej w USA uważają jednak, że kierował się także uprzedzeniami i stereotypami rasowymi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię