COVID-19 może powodować cukrzycę typu II

Zespół naukowców z King’s College London i Monash University stworzył bazę danych zawierającą informacje dotyczące COVID-19 i cukrzycy typu II.

Nowa baza danych nosi nazwę rejestru COVIDIAB i została specjalnie zaprojektowana, aby pomóc naukowcom medycznym lepiej zrozumieć związek między COVID-19 a cukrzycą.

Baza danych została stworzono z dwóch powodów. Po pierwsze dotychczasowe badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu II są bardziej narażone na ciężkie objawy koronawirusa i częściej umierają z powodu COVID-19 niż ogół populacji. Drugi powód wynika z rosnącej liczby dowodów sugerujących, że COVID-19 może faktycznie powodować cukrzycę.

Dane do bazy zbierane są od osób, które zachorowały na koronawirusa i zmagały się z cukrzycą przed COVID-19 oraz od osób, które po koronawirusie zauważyły objawy sugerujące problem z cukrzycą. Do tej pory naukowcy zebrali dane do katalogu informacji od 350 lekarzy.

Od początku pandemii lekarze zgłaszają, że u wielu pacjentów z koronawirusem rozwinęła się cukrzyca. Niektórzy badacze medyczni podają, że istnieją dwa możliwe sposoby w jaki COVID-19 może spowodować u danej osoby cukrzycę typu II. Pierwszą jest atak na trzustkę, zmniejszający jej zdolność do wytwarzania i regulowania poziomu insuliny. Drugi może nastąpić, gdy COVID-19 wywołuje reakcję zapalną w organizmie, wpływając na regulację poziomu cukru we krwi z powodu uwalniania hormonów stresu. Zauważyli również, że jest możliwe, że niektórzy pacjenci mogli rozwinąć cukrzycę po podaniu sterydów w leczeniu COVID-19.

Badacze mają nadzieję, że utworzenie bazy danych pomoże w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy COVID-19 prowadzi do wystąpienia cukrzycy, czy tylko do uaktywnienia choroby u osób, które miały wcześniej stan przedcukrzycowy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię