Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II

Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości.Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Swą posługę na Stolicy Piotrowej sprawował ponad 26 lat. Pontyfikat Jana Pawła II był obfity pod względem liczby dokonanych beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX, a także – 482 świętych, w tym 11 Polaków.

 

Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich. Ojciec Święty opublikował także kilka książek, w tym przetłumaczoną na 40 języków, uznaną za światowy bestseller „Przekroczyć próg nadziei”, a także „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy!”, „Tryptyk rzymski”, „Pamięć i tożsamość”.

Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

 

Biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński zwraca uwagę, że Papież pomimo głębokiego realizmu i świadomości współczesnych trudności wielu społeczeństw, był także wielkim optymistą. „To jego piękne zdanie, że Bóg wyznacza miarę złu, myślę, że to w tym czasie pandemii trzeba byśmy spoglądali z zaufaniem Bogu i z pogodą ducha na wszystkie wydarzenia, przyjmując to, co się dzieje i ufając, że zło ma miarę, papież to u niego w teologii miłosierdzia zabrzmiało, bo definicja piękna miłosierdzia to dostrzeżenie dobra, papież miał pogodę ducha znając zło świata i ból człowieka i jego losu” – mówi.

Biskup Turzyński wspomina coroczne spotkania z Janem Pawłem II w latach 90., w grupie kapłanów – studentów rzymskich uczelni. „Mieliśmy świadomość, że spotykamy się z kimś wielkim i bardzo nam życzliwym, z ojcem” – mówi. Przypomina jedno z kazań papież, na podstawie świętego Augustyna mówił, że czas studiów to czas poznania siebie i Boga, refleksja nad sobą, wielkimi pragnieniami, które człowiek w sobie nosi.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię