10 najbogatszych ludzi na świecie – według magazynu Forbes

Magazyn Forbes opublikował listę „Najbogatszych ludzi na świecie”. Tym razem w zestawieniu znalazło się aż 2755 nazwisk. Łączna kwota ich majątków to ponad 13 bilionów dolarów.

Tak jak podejrzewano, rok 2020 był rekordowym w kreowaniu nowych miliarderów. Co 17 godzin nowe nazwisko dochodziło do listy najbogatszych. Tylko w zeszłym roku do listy miliarderów dołączyło 660 osób.

Jeff Bezos już po raz czwarty stanął na czele listy Forbesa. Drugie miejsce zajął Elon Musk z majątkiem wartości 151 miliardów dolarów.

Najwięcej miliarderów pochodzi z USA. Na liście 2020 znalazły się 724 nazwiska ze Stanów Zjednoczonych, o 110 więcej niż w roku poprzednim. Drugie miejsce zajmują Chiny z Hong Kongiem i Macao – 698 osób. Trzecim krajem z największą liczbą najbogatszych ludzi są Indie – 140 nazwisk.

Oto pierwsza 10 najbogatszych ludzi na świecie:

  1. Jeff Bezos – założyciel Amazon. Jego majątek od początku tego roku powiększył się o kolejne 15 milardów dolarów i na dzień dzisiejszy wynosi przeszło 190 miliardów . Bezos oprócz firmy Amazon jest właścicielem Washington Post oraz firmy lotniczej Blue Origin, która opracowuje rakiety do użytku komercyjnego.
  2. Elon Musk – 49-letni prezes i CEO firmy Tesla dorastał w RPA. W wieku 17 lat wyemigrował do Kanady skąd trafił do USA jako student University of Pennsylvania. Jego najnowszym dzieckiem jest SpaceX, obecnie wyceniana na 74 miliardy dolarów. Wartość majątku – 151 miliardów dolarów.
  3. Bernard Arnault z rodziną – prezes i dyrektor generalny francuskiej firmy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Do swojej kolekcji firm firma dołączyła Tiffany & Co w styczniu tego roku. Arnault przejął amerykańskiego jubilera za 15,8 miliarda dolarów. Wartość majątku – 150 miliardów dolarów.
  4. Bill Gates – wraz z żoną Melindą Bill Gates przewodniczy Fundacji Billa i Melindy Gatesów, największej na świecie prywatnej fundacji charytatywnej. Gates sprzedał lub oddał większość swoich udziałów w firmie Microsoft. Dzisiaj posiada tylko nieco ponad 1% udziałów. Wartość majątku – 124 miliardy dolarów.
  5. Mark Zuckerberg – najmłodszy miliarder znalazł się w pierwszej 10. Zuckerberg w wieku 19 lat założył Facebooka na Harvardzie w 2004 roku. W grudniu 2015 roku Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zobowiązali się oddać 99% swoich udziałów Facebooka. Wartość majątku – 97 miliardów dolarów.
  6. Warren Buffett – w wieku 90 lat nadal jest CEO firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway, do której należy ponad 60 firm, w tym ubezpieczyciel Geico, producent baterii Duracell i sieć restauracji Dairy Queen. Obiecał przekazać ponad 99% swojego majątku na cele charytatywne. Do tej pory przekazał ponad 41 miliardów dolarów, głównie na rzecz Fundacji Gatesa. Wartość majątku – 96 miliardów dolarów.
  7. Larry Ellison – prezes, dyrektor ds. Technologii i współzałożyciel giganta Oracle. W maju 2016 roku Ellison zobowiązał się do przekazania 200 milionów dolarów University of Southern California na utworzenie centrum leczenia raka. Wartość majątku – 93 miliardy dolarów.
  8. Larry Page – współzałożyciel i członek zarządu firmy macierzystej Google – Alphabet. W 1998 roku był współzałożycielem Google. Jest inwestorem-założycielem w firmie Planetary Resources zajmującej się eksploracją kosmosu, a także finansuje Kitty Hawk i Opener start-upy „latających samochodów”. Wartość majątku – 91,5 miliarda dolarów.
  9. Sergey Brin – współzałożyciel i członek zarządu firmy Alphabet. Rodzina Brin przeniosła się do USA z Rosji ze względu na prześladowania i antysemityzm, gdy Sergey miał 6 lat. Wartość majątku – 89 miliardów dolarów.
  10. Mukesh Ambani – założyciel i prezes Reliance Industries. W 2016 roku Reliance wywołało wojnę cenową na hiperkonkurencyjnym rynku telekomunikacyjnym w Indiach, wprowadzając na rynek usługę telefoniczną 4G Jio. Ambani zebrał ponad 20 miliardów dolarów na walkę z COVID-19, sprzedając jedną trzecią Jio inwestorom takim jak Facebook i Google. Wartość majątku – 84,5 miliarda dolarów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię