Kościół katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego

Kościół katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane – Matki Bożej Gromnicznej. Święto kończy czas śpiewania kolęd, wystawiania choinek i żłóbków.

Dziś obchodzony jest również 25. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Komisji Episkopatu Polski biskup Jacek Kiciński podkreśla, że istotą życia konsekrowanego jest naśladowanie Chrystusa przez życie w czystości, ubóstwie oraz posłuszeństwie.

 

„Osoby konsekrowane pragną naśladować Jezusa Chrystusa w sposób bardzo radykalny. Ojciec Święty Franciszek mówi, że jest to „Najbardziej radykalna forma naśladowania Jezusa Chrystusa ubogiego, czystego i posłusznego”. Ojciec Święty Benedykt XVI bardzo często powtarzał, ”Czas przeznaczony na modlitwę, nigdy nie jest czasem straconym”. I dodawał – „Chociaż Bóg milczy, Bóg działa.” Zatem, najpiękniejsze owoce posługi apostolskiej rodzą się na modlitwie.” – podkreśla hierarcha.

Biskup Jacek Kiciński wyjaśnia, że jedność życia konsekrowanego objawia się w różnorodności. „Począwszy od dzieł charytatywnych jak Domy Pomocy Społecznej, czy Domy Opieki. To są różnego rodzaju jadłodajnie, dzieła prowadzone też przez Caritas, to są Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodki Terapeutyczne. Ale też wiele osób konsekrowanych zaangażowanych jest w Dzieła Apostolskie. Są to osoby, które obecne są w szkołach na katechezie oraz na Wyższych Uczelniach.”– dodaje duszpasterz.

Biskup Jacek Kiciński podkreśla, że radość i pasja życia konsekrowanego podnosi wzrok ku niebu. „Jako zakonnik zostałem biskupem, zatem wiem czym jest życie zakonne. To jest coś pięknego i wspaniałego. To jest po to, żeby wskazywać na Boga ale też nieść ludziom radość, żeby podnosić wzrok ku górze. Bo dzisiaj często mamy wzrok zatopiony na dole. A osoby konsekrowane radością i entuzjazmem, pasją swojego życia, zachęcają nas do tego abyśmy nie zatrzymali się na tym co jest doczesne, ale również podnosili wzrok ku górze.”– zachęca przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Komisji Episkopatu Polski.

Święto Życia Konsekrowanego będzie przeżywane w parafiach, z modlitwą w intencji osób konsekrowanych oraz o nowe powołania do życia konsekrowanego. W tym dniu ofiarą są wspomagane materialnie zakony klauzurowe.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię