Joe Biden i Kamala Harris rozmawiali telefonicznie z rodziną Floyda (NAGRANIE)

fot. print screen /FB

Prezydent Joe Biden wyraził przekonanie, że werdykt w sprawie śmierci George’a Floyda przyczyni się do zwalczania systemowego rasizmu w Stanach Zjednoczonych.

Ława przysięgłych sądu w Minneapolis uznała byłego policjanta Dereka Chauvina za winnego zabójstwa 46-letniego Afroamerykanina, do którego doszło w maju ubiegłego roku. Podczas przemówienia w Białym Domu Joe Biden określił śmierć George’a Floyda mianem morderstwa w biały dzień. „To było morderstwo w biały dzień. Systemowy rasizm jest plamą na naszym narodzie” – powiedział. Wyrok skazujący byłego policjanta z Minneapolis nazwał „krokiem naprzód”.

Prezydent zaznaczył, że większość policjantów pełni swoją służbę honorowo. „Ale ci nieliczni, którzy nie spełniają tego standardu muszą ponieść konsekwencje. I dziś tak się stało” – podkreślił Joe Biden dodając, że decyzja ławy przysięgłych jest jasnym sygnałem, że nikt nie jest ponad prawem. Wyraził przekonanie, że jego rząd odbuduje zaufanie pomiędzy policją a społecznościami, którym służą.

Czytaj również: Zapadł wyrok w sprawie śmierci George’a Floyd

Wiceprezydent Kamala Harris przekazała, że nawet wyrok uznający Dereka Chauvina winnym morderstwa George’a Floyda nie wymaże pokoleniowej traumy spowodowanej systemowym rasizmem. „Ten werdykt nie uleczy bólu, który istniał od pokoleń, wśród ludzi, którzy doświadczyli i byli świadkami tego, co teraz widzi szersza publiczność – dzięki smartfonom możliwości nagrywania na wideo tego co dzieje. Taka jest rzeczywistość”– powiedziała Harris w ekskluzywnym wywiadzie dla CNN.

Po ogłoszeniu werdyktu Biden i Harris rozmawiali telefonicznie z rodziną Floyda. „Nic nie sprawi, że wszystko będzie lepsze, ale przynajmniej teraz jest jakaś sprawiedliwość” – powiedział rodzinie prezydent Biden. „Jesteście niesamowitą rodziną. Chciałbym tam być, aby was przytulić”.

Decyzję o uznaniu winnym byłego policjanta Dereka Chauvina podjęła jednomyślnie dwunastoosobowa ława przysięgłych złożona z osób w różnym wieku, różnych ras i zawodów. Ławnicy przez trzy tygodnie analizowali dowody, wysłuchiwali opinii ekspertów i argumentacji prokuratury i obrony.

Głównym materiałem dowodowym było nagranie wideo pokazujące jak Derek Chauvin przez ponad 9 minut klęczy ciężarem całego ciała na szyi George’a Floyda. Ławnicy uznali, że Chauvin w znaczącym stopniu przyczynił się do śmierci Afroamerykanina postępując niebezpiecznie, nadużywając siły i dopuszczając się poważnego zaniedbania. Za przestępstwa te grożą kary od 10 do 40 lat więzienia. Ogłoszenie wysokości kary nastąpi za dwa miesiące.

AL

źródło: CNN, IAR, NBC News

Biden: Dowody w sprawie Floyda są “przytłaczające”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię