Szczyt klimatyczny. Duda zapowiada odejście od węgla

for/Fb/Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda zapowiada, że w 2040 roku węgiel w Polsce ma stanowić zaledwie 11 procent całego miksu energetycznego. Polski prezydent przemawiał na zorganizowanym przez Stany Zjednoczone i odbywającym się online „Szczycie Przywódców w Sprawie Klimatu”.

Andrzej Duda podkreślał, że występuje nie tylko w imieniu Polski, ale i tak zwanego Trójmorza, czyli obszaru między Morzem Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Mówił, że kraje Trójmorza muszą realizować ambitną politykę klimatyczną, opartą o sprawiedliwą transformację i uwzględniającą realia państw i dobro ich społeczeństw.

Prezydent mówił, że wśród wyzwań takiej polityki będzie ograniczanie wydobycia węgla przez takie kraje jak np. Polska czy Bułgaria. Zapewnił jednak, że kraje Trójmorza uznają cele klimatyczne Unii Europejskiej i „mają ambicję, by je zrealizować”. W Polsce – jak mówił prezydent – w ciągu dwóch dekad ma powstać zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla w naszym miksie energetycznych ma się zmniejszyć z 70 do nawet 11 procent w 2040 roku.

Podczas szczytu prezydent zapowiedział,że Polska będzie pełniła aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Wezwał też by odbudowując rozwój gospodarczy po pandemii koronawirusa – wprowadzić świat na nowe tory. Zachęcał, by w przywracaniu ładu wykorzystać efekt synergii pomiędzy różnymi porozumieniami międzynarodowymi dotyczącymi klimatu i przyrody – konwencjami: klimatyczną, różnorodności biologicznej oraz w sprawie zwalczania pustynnienia. „Wykorzystajmy szansę, aby odbudować świat lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym” – mówił Andrzej Duda.

Informując o dwudniowym spotkaniu określanym jako Szczyt Przywódców w Sprawie Klimatu”, Biały Dom podkreślił, że walka z globalnym ociepleniem należy do priorytetów prezydenta Joe Bidena i przypomniał, że już pierwszego dnia po objęciu urzędu amerykański przywódca ogłosił powrót USA do Porozumienia Klimatycznego z Paryża

Prezydent Andrzej Duda jest jednym z czterdziestu przywódców zaproszonych na obrady przez prezydenta Joe Bidena. Wśród gości są też między innymi przywódcy Chin, Rosji, Niemiec, Francji, Meksyku, Turcji i Wielkiej Brytanii.

IAR

Prezydent Joe Biden odwiedzi Wielką Brytanię i Belgię

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię