Amerykańska gospodarka przyspiesza

Amerykańska gospodarka przyspiesza. Według najnowszych danych, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w pierwszym kwartale o 6,4 procent w stosunku rocznym. Powodem przyspieszenia jest zmniejszanie restrykcji związanych z pandemią i rządowy pakiet antykryzysowy.

Przyspieszenie wzrostu PKB dotyczy wszystkich sfer amerykańskiej gospodarki – od konsumpcji, przez inwestycje, po wydatki sektora państwowego. Wydatki konsumpcyjne Amerykanów, które mają prawie 70 procent udział w Produkcie Krajowym Brutto, zwiększyły się o ponad 10 procent.

Czytaj również: Wskaźniki ekonomiczne potwierdzają odbicie gospodarcze po okresie pandemii

To przede wszystkim zasługa uchwalonego przez Kongres pakietu antykryzysowego, dzięki któremu zdecydowana większość Amerykanów otrzymała czeki stymulacyjne w wysokości 1400 dolarów na osobę. Równocześnie w USA znoszone są restrykcje i ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią. Ma to między innymi związek z szybkim tempem szczepień na Covid-19.

Większość (55%) dorosłych Amerykanów jest już po pierwszej dawce a 38% została w pełni zaszczepiona. Poprawa sytuacji widoczna jest także na rynku pracy. Bezrobocie spadło do 6 procent, zmniejsza się liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.
Ekonomiści mówią, że amerykańska gospodarka ruszyła do przodu na pełnych obrotach. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w 2021 roku PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie o 6,4 procent.

IAR

Prezydent Joe Biden wygłosił orędzie w Kongresie

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię