Paszporty szczepionkowe w Illinois? Oświadczenie gubernatora

Illinois nie będzie wymagać paszportów szczepionkowych COVID-19 – przekazał gubernator J.B.Pritzker.

„Paszporty szczepionkowe nie pojawią się wcale – lub nie będą wymagane  w Illinois” – mówił Pritzker. Zamiast tego mieszkańcy otrzymają coś bardziej zbliżonego do zaświadczenia lekarskiego, ale tylko wtedy, gdy o to poproszą.

Kilka dni po tym jak urzędnicy zdrowia publicznego w Chicago przedstawili pomysł paszportu covidowego, który uprawniałby do wstępu na wybrane koncerty i letnie imprezy, Pritzker oświadczył, że stan nie będzie wymagał dowodów szczepień. „Ludzie będą mieli dostęp do pewnego rodzaju weryfikacji, jeśli o to poproszą”– mówił podczas konferencji prasowej w Downstate. Gubernator jednak stanowczo podkreślił „Stan nie wdroży żadnego obowiązkowego systemu dla mieszkańców Illinois”

Pritzker nie przedstawił konkretów, jednak zaznaczył, że jego biuro „szuka sposobu, aby mieć elektroniczną formę weryfikacje dla mieszkańców, na ich własne życzenie. „Chcemy to udostępnić, ale nie jest to coś, czego będziemy wymagali”.

Wcześnej stany takie  Arizona, Floryda i Teksas dołączyły do kilku innych, które odrzuciły weryfikację, szczepień, argumentując, że narusza ona prywatność i prawa obywatelskie. Administracja Bidena również zadeklarowała, że nie będzie wdrażać żadnej ogólnokrajowej aplikacji do weryfikacji szczepień.

Czytaj również: Biden: Wyższe podatki dla najbogatszych. Co w zamian?

Co z „Vax Pass”?

W zeszłym tygodniu w Chicago urzędnicy miejscy zaproponowali specjalny „Vax Pass”, który zapewniłby osobom zaszczepionym specjalne przywileje i zniżki. Allison Arwady, komisarz Chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, podkreśliła, że „Vax Pass” nie powinien być mylony z paszportem szczepionkowym. Tego typu paszport nie będzie wymagany w Chicago.

Mimo, że osoby nieszczepione nadal będą mogły uczestniczyć w koncertach tego lata, posiadając „Vax Pass” można liczyć na różnego rodzaju zniżki i benefity.  Nowa kampania miasta „Vax and Relax” ma objąć również zakłady fryzjerskie i salony. Zaszczepieni będą mogli otrzymać darmowe strzyżenie lub zniżkę na zabiegi. Wśród pomysłów jest też umożliwienie zaszczepionym otrzymanie preferyncyjnego miejsca w kolejkach.

AL

Bill i Melinda Gates się rozwodzą

 

Pelosi i Biden nie powinni przyjmować Komunii? Sugestia arcybiskupa Kalifornii

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię