Zapadła decyzja w sprawie konta Donalda Trumpa na Facebooku

Donald Trump nie powróci na razie na Facebooka. Powołana przez tę firmę zewnętrzna komisja nadzoru (Oversight Board) oceniła, że zawieszenie konta byłego prezydenta USA po szturmie na Kongres 6 stycznia było uzasadnione. Komisja skrytykowała jednak sposób podjęcia tej decyzji przez kierownictwo Facebooka.

Dwudziestoosobowa komisja złożona z dziennikarzy, prawników, ekspertów i działaczy na rzecz wolności słowa z różnych krajów uznała, że wpisy Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie z 6 stycznia stanowiły poważne naruszenie regulaminu tych platform.

Powiązane: Trump uruchomił swoją platformę komunikacyjną

Komisja oceniła, że zablokowanie konta byłego prezydenta było uzasadnione ryzykiem sprowokowania przez niego dalszej przemocy, między innymi poprzez stworzenie fałszywej narracji o skradzionych wyborach, wezwania do działania oraz późniejsze pochwały uczestników szturmu na Kongres.

Zobacz również: Zatwierdzili tzw. paszport możliwości dla osób odpornych na koronawirusa

Komisja skrytykowała jednak arbitralny charakter tej decyzji oraz bezterminowy okres jej obowiązywania. „Poprzez zastosowanie niejasnych reguł i arbitralnej kary a potem przekazanie jej oceny Komisji, Facebook chciał uniknąć odpowiedzialności za swoje decyzje” – napisano w uzasadnieniu. Komisja poleciła kierownictwu Facebooka podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie statusu konta Donalda Trumpa w ciągu 6 miesięcy. Podkreśliła, że ewentualna kara powinna być czytelna i proporcjonalna oraz zgodna z zasadami stosowanymi wobec innych użytkowników.

W oświadczeniu wydanym po decyzji komisji nadzoru Facebooka były prezydent zarzucił mediom społecznościowym ograniczanie prawa do wolności wypowiedzi i próbę ukrycia prawdy o wyborach prezydenckich. „To co zrobiły Facebook, Twitter i Google to całkowita hańba i wstyd dla naszego kraju” – ocenił były prezydent USA.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię