A jednak! Preparatem Pfizera przeciwko Covid-19 mogą być szczepione dzieci w wieku 12-15 lat

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków ( FDA ) podała do wiadomości publicznej, że dzieci w wieku 12-15 lat mogą być szczepione preparatem firmy Pfizer- BioNTech.

Janet Woodcock, szefowa agencji oświadczyła, że jest to znaczący krok w walce z pandemią. Według agencji przeprowadzone badania pokazują, że preparat firmy Pfizer-BioNTech Covid-19 jest całkowicie bezpieczny.

Zobacz również: DOGE-1 Misja na Księżyc zostanie opłacona przez Dogecoin. Kto za tym stoi?

Zaledwie wczoraj Woodcock potwierdziła za pośrednictwem platformy społecznościowe Twitter, że firma Pfizer złożyła prośbę o autoryzowanie podawania preparatu dzieciom w wieku pomiędzy 12 a 15 rokiem życia. We wczorajszym wpisie nie podano informacji jak długo będzie trwało rozpatrzanie wniosku.

 

Do tej pory szczepionkę firmy Pfizer-BioNTech mogły w USA otrzymywać osoby od 16 roku życia. Federalna Agencji Żywności i Leków (FDA). Decyzję o rozszerzeniu autoryzacji podawania preparatu dzieciom w wieku od 12 do 15 lat poprzedziła analiza testów klinicznych z udziałem ponad 2200 wolontariuszy. W grupie, która otrzymała placebo zanotowano 18 symptomatycznych przypadków Covid-19. Spośród dzieci, które otrzymały szczepionkę żadne nie zachorowało. Skutki uboczne obejmowały objawy grypowe – bóle głowy, zmęczenie i gorączkę. Nie występowały jednak one częściej i nie były poważniejsze niż u dorosłych.

Firma Pfizer prowadzi obecnie testy szczepionki u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Podobne badania rozpoczęły koncerny Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca.
Do tej pory w USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało ponad 150 milionów dorosłych Amerykanów, czyli 58% tej populacji. Prawie 45% jest w pełni zaszczepionych. Jednak według ekspertów bez zaszczepienia dzieci trudno będzie osiągnąć zbiorową odporność na koronawirusa.

Pomiędzy marcem 2020 roku a końcem kwietnia 2021 roku agencja odnotowała około półtora miliona przypadków zachorowań na Covid-19 u osób w wieku od 11 do 17 lat.

IAR/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię