W Portugalii znaleziono setki zmumifikowanych pszczół sprzed 2975 lat

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Portugalii znaleziono setki zmumifikowanych pszczół w kokonach z czasów faraonów.

Naukowcy informują, że ta metoda fosylizacji jest niezwykle rzadka oraz zwykle szkielet pszczół szybko się rozkłada, ponieważ ma skład chitynowy, który jest organicznym związkiem chemicznym.

Carlos Neto de Carvalho, koordynator naukowy Światowego Geoparku UNESCO i współpracujący badacz w Instituto Dom Luiz na Wydziale Nauk Uniwersytetu w Lizbonie powiedział, że „stopień zachowania tych pszczół jest tak wyjątkowy, że udało nam się zidentyfikować nie tylko szczegóły anatomiczne określające rodzaj pszczoły, ale także jej płeć, a nawet zawartość pyłku jednokwiatowego pozostawionego przez matkę podczas budowania kokonu”.

 

Datowanie za pomocą węgla 14 pomogło w ustaleniu okresu czasu kiedy doszło do zginięcia pszczół i ich zmumifikowania  w najdrobniejszych szczegółach anatomicznych. Miejsce odkrycia znajduje się na wybrzeżu Odemira i pochodzi z okresu około 2975 lat temu. Jak przypominają naukowcy był to czas kiedy na terytorium dzisiejszej Portugalii plemiona zmierzały ku końcowi epoki brązu,  w Dolnym Egipcie panował faraon Siamun, a Salomon miał zostać następcą Dawida na tronie Izraela.

Jeden ze współautorów badania,  paleontolog na Uniwersytecie w Sienie Andrea Baucon, powiedział, że „przy zapisie kopalnym obejmującym 100 milionów lat gniazd i uli przypisywanych rodzinie pszczół, prawda jest taka, że skamieniałość ich użytkownika praktycznie nie istnieje”.

Naukowcy dodają, że w skamieniałych kokonach znajdowały się również młode osobniki pszczół z gatunku Eucera. Jest to jeden z około 700 gatunków pszczół, które nadal występują w kontynentalnej części Portugalii. Dzięki zastosowaniu tomografii mikrokomputerowej, badacze mogli uzyskać doskonały i trójwymiarowy obraz zmumifikowanych pszczół znajdujących się w zamkniętych kokonach.

Teraz naukowcy próbują zrozumieć jakie wydarzenie doprowadziło do zmumifikowania pszczół. „W przypadku południowo-zachodniego wybrzeża okres klimatyczny, który miał miejsce prawie trzy tysiące lat temu, charakteryzował się na ogół chłodniejszymi i bardziej deszczowymi zimami niż obecne. Gwałtowny spadek temperatury w nocy pod koniec zimy lub długotrwałe zalewanie obszaru poza porą deszczową mogło doprowadzić do śmierci w wyniku zimna lub uduszenia, a także mumifikacji setek tych małych pszczół”, wyjaśnia Carlos Neto de Carvalho .

 

Badacze twierdzą, że znalezienie odpowiedzi na przyczynę mumifikacji pszczół pomoże w zrozumieniu i ustaleniu strategii odporności na dzisiejsze zmiany klimatyczne i powstrzymania tysięcy gatunków pszczół, które są ważnymi zapylaczami, od zagłady.

Odkrycie opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Papers in Paleontology. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/spp2.1518

Kolejne krople do oczu wycofywane ze sklepów

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię