Administracja Bidena wypowiada wojnę dyskryminacji gejów i osób transpłciowych w opiece zdrowotnej

„Stany Zjednoczone będą chronić osoby homoseksualne i transpłciowe przed dyskryminacją ze względu na płeć w dostępie do opieki zdrowotnej” – Takie stanowisko zajęła dzisiaj administracja Bidena, odwracając politykę z czasów Trumpa, próbującą zawęzić zakres praw mniejszości seksualnych w sytuacjach związanych z opieką medyczną.

Oznacza to, że przepisy federalne zabraniające dyskryminacji ze względu na płeć w służbie zdrowia będą również dotyczyć osób homoseksualnych i transpłciowych. Poprzednia administracja Donalda Trumpa zdefiniowała „płeć” jako coś co jest przypisane przy urodzeniu, tym samym wykluczając osoby transpłciowe z ochrony prawnej.

„Strach przed dyskryminacją może prowadzić do rezygnacji z opieki, co może mieć poważne negatywne konsekwencje zdrowotne” – powiedział sekretarz HHS Xavier Becerra. „Każdy – w tym osoby LGBTQ – powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej, wolny od dyskryminacji lub ingerencji, kropka”.

Dzisiejsze postanowienie to kolejny krok prezydenta Joe Bidena, mający na celu promowanie praw osób homoseksualnych i transpłciowych w społeczeństwie. Począwszy od służby wojskowej, przez mieszkania po możliwość zatrudnienia.

Czytaj również: Odwiedziła zoo z 5-tygodniowym synkiem. Spotkanie z gorylicą zapamięta na zawsze

Becerra powiedział w oświadczeniu, że zmiana polityki dostosuje HHS do przełomowej decyzji Sądu Najwyższego 6-3 z zeszłego roku w sprawie dotyczącej dyskryminacji w miejscu pracy, która ustaliła, że ​​federalne przepisy przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć w pracy chronią również osoby homoseksualne i transpłciowe.

Pomimo tego orzeczenia administracja Trumpa przystąpiła do prób zawężenia prawnych zabezpieczeń przed dyskryminacją w służbie zdrowia, wydając przepisy, które zawężają definicję „płci” jako płci biologicznej. Sędzia federalny zablokował wejście w życie tych zasad, chociaż urzędnicy administracji Trumpa argumentowali, że z prawnego punktu widzenia dyskryminacja w opiece zdrowotnej jest odrębną kwestią w stosunku do sprawy pracowniczej, którą orzekł Sąd Najwyższy.

Czytaj: Atak hakerski na firmę energetyczną Colonial Pipeline – co wiemy do tej pory

Działania administracji Bidena zasadniczo przywracają politykę ustanowioną w latach prezydentury Obamy. Zgodnie z jej zasadami, szpital mógłby być zobowiązany do przeprowadzenia procedur zmiany płci, takich jak histerektomia, jeśli placówka zapewniałaby tego rodzaju leczenie w przypadku innych schorzeń.

Zgodnie z publikacjami Williams Institute, zajmującym się polityką LGBT w UCLA School of Law, ponad 1,5 miliona Amerykanów identyfikuje się jako transpłciowe. Według sondaży Gallupa – większa liczba – 4,5% populacji – identyfikuje się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne lub transpłciowe .

ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię