Miała koronawirusa przez 7 miesięcy. W tym czasie zmutował się przeszło 30 razy

36-letnia mieszkanka RPA z zaawansowanym wirusem HIV była nosicielem koronawirusa przez siedem miesięcy – a dokładnie 216 dni. W tym czasie wirus zmutował się w niej aż 32 razy.

Koronawirusy zgromadziły 13 mutacji białka kolczastego, o którym wiadomo, że pomaga wirusowi uciec przed odpowiedzią immunologiczną, oraz 19 innych mutacji, które mogą zmienić zachowanie wirusa.

Niektóre z tych mutacji zaobserwowano w wariantach budzących obawy, takich jak mutacja E484K, która jest częścią wariantu Alpha (B.1.1.7, którą po raz pierwszy zaobserwowano w Wielkiej Brytanii) oraz mutacja N510Y, która jest częścią wariantu Beta (B.1.351, którą po raz pierwszy zaobserwowano w Afryce Południowej).

Czytaj również: Urokliwe wyspy w USA. Nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu

Lekarze zastanawiają się czy jest to odrębny przypadek czy reguła wśród osób z HIV przechodzących przez COVID-19. „Jeśli zostanie znalezionych więcej takich przypadków, pojawia się teoria, że zakażenie wirusem HIV może być źródłem nowych wariantów z powodu, że pacjenci mogą nosić wirusa dłużej”, powiedział Tulio de Oliveira, genetyk z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Durbanie, w wywiadzie dla The Times.

Tulio de Oliveira dodał, że kobieta zgłosiła się z lekkimi objawami koronawirusa do szpitala, z których została wyleczona. Naukowcy zauważyli ten przypadek tylko dlatego, że pacjentka została włączona do badania nad osobami, które są zakażonymi wirusem HIV i COVID-19.

W badaniu brało udział ogólnie 300 osób, a lekarze sprawdzali ich odpowiedź immunologiczną na COVID-19. Naukowcy odkryli, że cztery inne osoby zarażone wirusem HIV również nosiły koronawirusa dłużej niż miesiąc.

Niebywałe: Znalezisko archeologiczne w Anglii

Doktor Juan Ambrosini, profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Barcelonie, w wywiadzie dla Insider, powiedział, że niektórzy pacjenci, u których stosowano immunosupresję z innych powodów, byli nosicielami koronawirusa przez dłuższy czas. Dodał, że oprócz osób z HIV, odnotowywano przypadki osób po przeszczepieniu nerki z wynikiem pozytywnym na koronawirusa przez prawie rok.

Odkrycie to może mieć szczególne znaczenie dla Afryki, w której w 2020 roku żyło około 26 milionów ludzi z HIV. „Odkrycia te są ważne dla kontroli COVID-19, ponieważ ci pacjenci mogą być ciągłym źródłem transmisji i ewolucji wirusa”, powiedział doktor Ambrosini.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię