Rdzenni mieszkańcy informują o odnalezieniu kolejnych 751 szczątków ludzkich ciał

Rdzenni mieszkańcy Kanady informują o odnalezieniu kolejnych 751 bezimiennych grobów. Odkrycia dokonano w miejscu dawnej szkoły z internetem dla dzieci indiańskich w Marieval w prowincji Saskatchewan, około 140 kilometrów od jej stolicy – Reginy.

Na początku czerwca w pobliżu dawnej szkoły z internetem w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono 215 grobów. Według wstępnych ustaleń zawierają one szczątki dzieci.

Powiązane: Odnaleziono szczątki 215 dzieci w szkole z internatem.

Cadmus Delorme, szef społeczności ludu Cowessess – rdzennych mieszkańców tego regionu Saskatchewan – powiedział, że nie wiadomo, czyje szczątki kryją ujawnione teraz mogiły. Wyjaśniał, że społeczność podjęła poszukiwania na podstawie historii przekazywanej ustnie.

Cadmus Delorme stwierdził, że odnalezione szczątki nie były pochowane w masowym grobie, ale w indywidualnych mogiłach, z których usunięto nagrobki. Podkreślił, że społeczność chce identyfikacji pochowanych osób, umieszczenia tabliczek na grobach i upamiętnienia pochowanych.

Badania 44 000 metrów kwadratowych powierzchni mieszkańcy przeprowadzili wraz ze specjalistami z Politechniki Saskatchewan z wykorzystaniem radaru penetrującego grunt. Szef Cowessess zastrzegł, że metoda badawcza jest obarczona błędem szacowanym na 10 – 15 procent.

Federacja Suwerennych Ludów Rdzennych, która reprezentuje 74 rdzenne ludy Saskatchewan, domaga się badań także innych lokalizacji.

Kompleks szkolny w Marieval działał od 1899 do 1997 roku na obszarze, na którym obecnie znajduje się rezerwat społeczności Cowessess. Do lat 70 ubiegłego wieku był prowadzony przez zakonnice. W 1987 przejęli go rdzenni mieszkańcy. W 1999 roku zburzyli budynek. W tym miejscu utworzyli szkołę dzienną.

Czytaj też: Mount Rushmore – fakty i ciekawostki

Placówka była częścią kanadyjskiego systemu 139 szkół z internetem dla dzieci rdzennych mieszkańców. Szkoły te były finansowane przez Departament do Spraw Indian kanadyjskiego rządu, a prowadzone były przez katolickich misjonarzy. System funkcjonował w latach 1831-1996. Według szacunków objął edukacją około 150 000 dzieci.

Premier Justin Trudeau powiedział, że jest „ogromnie zasmucony” odkryciem kolejnych grobów. Zwracając się do rdzennych mieszkańców powiedział, że „rana i trauma, którą odczuwają, są odpowiedzialnością Kanady”.

6 czerwca podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek wezwał do modlitwy za indiańskie dzieci, których szczątki znaleziono na terenie byłej szkoły w Kanadzie, gdzie – odebrane rodzicom – poddawane były przymusowej asymilacji. „Te trudne wydarzenia są silnym wezwaniem dla wszystkich, aby odwrócić się od modelu kolonizatorskiego, a także od dzisiejszych kolonizacji” – powiedział papież.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię