Virgin Galactic otrzymało zgodę FAA na przewóz pasażerów w kosmos

Nowo otrzymany certyfikat FAA toruje firmie Virgin Galactic drogę do latania w kosmos przewożąc płacących pasażerów na pokładach statków kosmicznych.

Firma jest pierwszą w historii, która otrzymała certyfikat Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) do przewożenia pasażerów na swoich kosmolotach.

Virgin Galactic przygotowuje się do swoich trzech ostatnich lotów testowych, w tym pierwszego lotu testowego z pełną załogą w nadchodzących miesiącach.

Zobacz też: NASA postanowiła wysłać dwie nowe misje na Wenus

22 maja tego roku Virgin Galactic wystrzeliło pierwszy lot testowy przez statek-matkę VMS Eve z obiektu Spaceport America w Nowym Meksyku. Statek kosmiczny VSS Unity został wyniesiony przez statek-matkę na wysokość ponad 44 tysięcy stóp skąd wystrzelił swój hybrydowy silnik rakietowy. Był to pierwszy od dwóch lat załogowy lot suborbitalny tego statku.

Wnętrze statku kosmicznego Virgin Galactic

Podczas lotu inżynierowie zebrali dane na temat działania zmodernizowanych stateczników poziomych i sterów lotu pojazdu, a także otoczenia kabiny, aby upewnić się, że działają zgodnie z przewidywaniami. Nowe systemy lotu zapewniają pilotowi lepszą kontrolę i zostaną włączone do przyszłych statków kosmicznych Virgin Galactic. Pilotami VSS Unity byli CJ Sturckow i Dave Mackay.

Oprócz testowania systemów lotu, majowy test obejmował trzy płatne projekty badawcze, które były częścią NASA Flight Opportunities Program. Te eksperymenty z mikrograwitacją wymagały od pilotów utrzymywania Unity na z góry określonej trajektorii.

Czytaj również: Jeff Bezos spełnia marzenie dzieciństwa. W wielkim stylu!

„Jesteśmy niesamowicie zadowoleni z wyników naszego ostatniego lotu testowego, w którym osiągnięto założone cele testów podczas lotu”, powiedział Michael Colglazier, dyrektor generalny Virgin Galactic. Dodał, że „Lot odbył się bezbłędnie, a wyniki pokazują bezpieczeństwo i elegancję naszego systemu lotu. Zatwierdzenie przez FAA naszej pełnej licencji na start komercyjny, w połączeniu z sukcesem naszego lotu testowego 22 maja, dają nam więcej pewności w momencie, gdy zbliżamy się do naszego pierwszego lot testowy z pełną załogą tego lata”.

W trakcie jednej z kolejnych trzech planowanych prób lotów kosmicznych, założyciel firmy Richard Bronson jako jeden z pierwszych uda się w kosmos.

NASA postanowiła wysłać dwie nowe misje na Wenus

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię