Przepis na oczyszczającą kawę z mniszka lekarskiego

Rosnąca popularność naturalnych składników pochodzących z ekologicznych gospodarstw to trend, który trudno już ignorować.

Coraz większa świadomość konsumencka i chęć prowadzenia zdrowego życia sprawia, że wielu ludzi nie ogląda się na ceny i korzysta z kosztownych produktów. Ale zdrowa żywność nie może być przecież zarezerwowana dla bogatych. I nie jest.

 

Produkty pochodzące z natury mają to do siebie, że bardzo często są na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko je dostrzec i zauważyć ich potencjał. Przykładem może być wywar z niewinnego mniszka lekarskiego. Tak zwana oczyszczająca kawa z mniszka wzmocni odporność i oczyści cerę.

Mniszek poprawia trawienie i łagodzi ból brzucha. Jest doskonałym źródłem witamin A, C, K, wapnia, potasu, żelaza, cynku i manganu. Stosowany w domowym leczeniu zapobiega utracie apetytu, rozstroju żołądkowym i stanach zapalnych. Działa kojąco w bólach mięśni i stawów, problemach z układem moczowym. Wykazuje pomocnicze działanie w żółtaczce, hipoglikemii, obrzękach związanych z wysokim ciśnieniem krwi aż i chorobach nowotworowych. Posiada również działanie oczyszczające krew, nerki, wątrobę oraz woreczek żółciowy. Działa łagodnie przeczyszczająco i moczopędnie, lecz nie wypłukuje potasu z organizmu.

 

Jak samodzielnie przygotować kawę z korzenia mniszka lekarskiego?

1. Zbierz rośliny mniszka lekarskiego razem z korzeniami, najlepiej wykopując je delikatnie spod powierzchni. Idealnie byłoby ten krok wykonywać wiosną.
2. Pod bieżącą wodą umyj kilkukrotnie i bardzo dokładnie korzenie rośliny.
3. Pokrój korzenie na małe kawałki i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury około 200 stopni. Pilnuj ich, by się nie spaliły.
4. Uprażoną mieszankę możesz zmielić. Tak otrzymany półprodukt możesz przechowywać w słoiczku w zacienionym miejscu.
5. Aby otrzymać wywar z przygotowanego proszku upraż porcję (jedna łyżeczka proszku z mniszka na jeden planowany kubek kawy) na patelni. Mieszaj, by nie przypalić zawartości.
6. Przygotuj potrzebną ilość zagotowanej wody lub gorącego mleka. Jeżeli jesteś na diecie wegańskiej, najlepiej sprawdzi się mleko sojowe niesłodzone, o jak najbardziej neutralnym smaku lub właśnie zwykły wrzątek.
7. Zalej uprażony proszek z mniszka, przygotowanym mlekiem.
8. Jeżeli nie odpowiada ci do końca smak, możesz dosłodzić lekko kawę. Najlepiej unikać cukru i w tym celu używać słodzików lub miodu.

Tak przygotowaną zdrową i bezkofeinową kawę, wypijaj przynajmniej raz dziennie. Smacznego!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię