W Kanadzie podpalono 9 kościołów katolickich

The wooden cross is burning

Według podejrzeń policji, ostatnie makabryczne odkrycia setek nieoznaczonych grobów w dawnych szkołach katolickich z internatami, spowodowały wybuch aktów agresji w stosunku do kościołów katolickich.

Co najmniej dziewięć kościołów katolickich i anglikańskich w Kanadzie stanęło w ogniu. Większość pożarów kościołów miała miejsce na ziemiach rdzennych mieszkańców. Kościoły zostały podpalone w odwecie za wykorzystywanie szkół rezydencyjnych prowadzonych przez kościół katolicki do przymusowej asymilacji rdzennych dzieci od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku.

Powiązane: Odnaleziono szczątki 215 dzieci w szkole z internatem

Ponad 150 000 dzieci First Nations – Pierwszych Narodów musiało uczęszczać do finansowanych przez państwo szkół chrześcijańskich w ramach programu asymilacji ich ze społeczeństwem kanadyjskim. Zmuszano ich do przejścia na chrześcijaństwo i nie pozwalano im mówić w ich ojczystych językach. Wielu podczas pobytu było bitych i znieważanych słownie. Dzisiejsze statystyki pokazują również, że przynajmniej 6000 osób zmarło. I choć nie jest jasne, w jaki sposób zginęły dzieci pochowane w nieoznaczonych grobach, odkrycie ich szczątków wywołało gniew wśród społeczności Pierwszych Narodów w całym kraju.

Kościół Katolicki Najświętszego Serca, znajdujący się w Penticton Indian Band w Kolumbii Brytyjskiej, został spalony 21 czerwca. Kilka godzin później tego samego ranka kościół katolicki św. Grzegorza, który znajduje się na ziemiach Osoyoos Indian Band, również w Kolumbii Brytyjskiej, został zniszczony i podpalony.

Zobacz rownież: Rdzenni mieszkańcy informują o odnalezieniu kolejnych 751 szczątków ludzkich ciał

26 czerwca doszczętnie spalono dwa kolejne kościoły katolickie na ziemiach tubylczych: Matki Bożej z Lourdes Chopaka i kościół św. Anny. Tego samego dnia podpalono kościół anglikański św. Pawła w Kolumbii Brytyjskiej. Kościół przetrwał ten pożar z niewielkimi uszkodzeniami, ale drugi pożar w dniu 1 lipca zniszczył budynek.

Władze zostały wezwane do pożaru w kościele katolickim Siksika First Nation 28 czerwca, ale były w stanie ugasić pożar, zanim spowodował poważne uszkodzenia konstrukcji.

Kościół św. Jana Chrzciciela spłonął 30 czerwca. Filmy zamieszczone w Internecie ukazywały kościół w Albercie pogrążony w płomieniach.
1 lipca wybuch pożar w konkatedrze św. Patryka w Yellowknife na Terytoriach Północno-Zachodnich. Kościół doznał niewielkich uszkodzeń konstrukcyjnych. Diecezja podała, że pożar został spowodowany przez urządzenie zapalające wrzucone do kościoła.

Strażacy zostali wezwani do kościoła św. Kolumba, anglikańskiego kościoła w Kolumbii Brytyjskiej, we wczesnych godzinach porannych 2 lipca. Udało im się ugasić pożar, zanim kościół doznał większych zniszczeń.
Premier Justin Trudeau i inni przywódcy polityczni, a także przywódcy Pierwszego Narodu potępili falę pożarów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię