Nie powiodła się próba wprowadzenia globalnego minimalnego podatku

Grupa 130 krajów osiągnęła w zeszłym tygodniu przełomowe porozumienie w sprawie globalnej minimalnej stawki podatkowej dla korporacji. Jednak w tym tygodniu wstępne porozumienie zostało odroczone w czasie ze względu na odmowę poparcia planu przez kilka krajów.

Sekretarz skarbu Janet Yellen ogłosiła, że 130 ze 139 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zgodziło się na wprowadzenie długo poszukiwanych ram do przebudowy globalnego systemu podatkowego, w tym minimalną stawkę w wysokości co najmniej 15% dla międzynarodowych korporacji, niezależnie od w którym kraju działają.

Czytaj również: Najlepsze portfele na kryptowaluty 2021 roku

Po wstępnych ustaleniach, od podpisania umowy na temat podstawowych ram w sprawie globalnego systemu podatkowego uchyliły się:

  • Barbados,
  • Estonia,
  • Węgry,
  • Irlandia,
  • Kenia,
  • Nigeria,
  • Sri Lanka,
  • Saint Vincent,
  • Peru i
  • Grenadyny

Grupa trzech krajów Unii Europejskiej – Estonii, Węgier i Irlandii – sprzeciwiających się wprowadzenia 15% podatku korporacyjnego jest najbardziej znacząca, ponieważ może być wymagana jednomyślna decyzja 27-członkowego bloku, aby przyjąć inicjatywę.

Zobacz: Wyższe podatki dla najbogatszych? SONDA

Irlandia ma 12,5% stawkę podatku od korporacji. Irlandzki minister finansów Paschal Donohoe powiedział, że Irlandia ma „zastrzeżenia” do wniosku, ale jest otwarta na kontynuowanie negocjacji i osiągnięcie porozumienia, które może poprzeć. „Nie byłem dziś w stanie dołączyć do konsensusu w sprawie umowy, a konkretnie globalnej minimalnej efektywnej stawki podatkowej w wysokości co najmniej 15%. Wyraziłem zastrzeżenie Irlandii, ale pozostaję zaangażowany w ten proces i staram się znaleźć złoty środek, który Irlandia może jeszcze poprzeć”, – powiedział Donohoe.

Węgry, które mają stawkę podatku od jednostek prawnych w wysokości 9%, zdecydowanie odrzuciły sugerowaną propozycję. Minister finansów Mihaly Varga powiedział, że 15% stawka jest zbyt wysoka.

„Globalny minimalny podatek utrudniałby wzrost gospodarczy, planowana 15% stawka podatkowa jest zbyt wysoka i nie powinna być nakładana na realną działalność gospodarczą” – powiedział Varga w oświadczeniu. Dodał, że Węgry będą kontynuować „konstruktywne” rozmowy z krajami OECD, aby osiągnąć „odpowiednie porozumienie”.
Również estońscy urzędnicy powiedzieli, że nie są gotowi „w pełni poprzeć” porozumienie.

Pomimo utrudnień Komisja Europejska stwierdziła, że negocjacje mają być kontynuowane w nadchodzących miesiącach, a celem jest sfinalizowanie planu do października tego roku.

Czytaj też: 14 rzeczy ważniejszych od pieniędzy

Minimalna globalna stawka podatku od osób prawnych ma na celu wyeliminowanie rajów podatkowych, które pozwalają międzynarodowym firmom chronić swoje zyski, jednocześnie dając mniejszym krajom większe dochody podatkowe od większych firm. Yellen powiedziała, że globalny podatek, który miałby zastosowanie do zagranicznych zysków firm, wyeliminuje to, co określiła jako „globalny wyścig na dno w zakresie podatków od przedsiębiorstw”.

Według Departamentu Skarbu praktyki zmniejszające zobowiązania podatkowe amerykańskich i zagranicznych międzynarodowych korporacji kosztują USA dziesiątki miliardów dolarów rocznie.

OECD od lat naciska na wyeliminowanie strategii korporacyjnych, które pozwalają międzynarodowym firmom wykorzystywać luki i niedopasowania w przepisach podatkowych, aby uniknąć płacenia podatków. Globalny podatek minimalny miałby zastosowanie do zagranicznych dochodów przedsiębiorstw, co oznacza, że kraje mogłyby nadal ustalać własne stawki podatku od osób prawnych u siebie w kraju.

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię