Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

1. Mit: Szczepionki nie działają

Dr Robert Amler, dziekan New York Medical College School of Health Sciences and Practice oraz były dyrektor medyczny CDC, twierdzi, że przytłaczające dowody wskazują, że szczepionki spowodowały zmniejszenie liczby zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

„Dzięki szczepieniom ospa została zwalczona na całym świecie. Dzięki szczepieniom polio zostało wyeliminowane z półkuli zachodniej, Europy i Oceanii. A dzięki masowym szczepieniom wskaźniki COVID-19 dramatycznie spadły w drugim kwartale 2021 roku”, powiedział w wywiadzie dla Healthline.

Zobacz też: Pierwsza tabletka na Covid-19 zatwierdzona!

2. Mit: Szczepionka COVID-19 sprawia, że ​​ciało staje się magnetyczne

Kilka miesięcy temu doktor Sherri Tenpenny z Cleveland stwierdziła, że ​​szczepionki przeciw COVID-19 mogą zamieniać ludzi w magnesy dzięki wieżom telekomunikacyjnym 5G. Zwróciła się do prawodawców w Ohio, aby uzasadnić potrzebę ustawy, która powstrzyma firmy i agencje rządowe przed wymaganiem szczepień.

Doktor Willima Schaffner, profesor medycyny zapobiegawczej i chorób zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center w Nashville, powiedział, że „trudno powiedzieć cokolwiek na ten temat, z wyjątkiem tego, że jest to wyraźnie nieprawda. Jeśli tak jest, to dziwne, że nie widzieliśmy wszystkich naszych zaszczepionych sąsiadów chodzących z przyczepionymi metalami. Zostałem zaszczepiony i zapewniam, że nie jestem magnetyczny”.

3. Mit: Szczepionki COVID-19 powodują warianty COVID-19

W rzeczywistości to sam wirus COVID-19, a nie szczepionki, wytwarza warianty. Schaffner wyjaśnia, że ​​wirus w człowieku namnaża się i tworzy nowe wirusy, które generują zmienność genetyczną. Kiedy tak się dzieje, większość odmian jest nieszkodliwa i nie ma żadnego efektu, „ale w rzadkich przypadkach można przypadkowo uzyskać jedną mutację lub ich serię, która stworzy wariant, który będzie się nadal rozmnażał”, dodaje. Doktor Schaffner podkreśla, że ​​warianty pochodzą z wirusa, a nie ze szczepionki. „W rzeczywistości szczepionki jak dotąd dość skutecznie chronią przed wariantami. Warianty rozprzestrzenią się wśród osób, które nie są zaszczepione”, powiedział Schaffner.

Czytaj również: CDC opublikowało wytyczne, jak bezpiecznie spędzić okres świąteczny w tym roku

4. Mit: Szczepionka COVID-19 powoduje bezpłodność

Według doktora Amlera przez dziesięciolecia ryzyko niepłodności było wykorzystywane jako sposób na odstraszenie ludzi od legalnych metod leczenia. „Jest to totalny fałsz, jeśli chodzi o szczepionki COVID-19, ponieważ szczepionki nie zbliżają się do DNA w twoich komórkach”, wyjaśnia Schaffner. Szczepionki mRNA uczą nasze komórki, jak wytwarzać białko – lub nawet tylko kawałek białka – które wyzwala odpowiedź immunologiczną w naszych ciałach. „To tak, jakby wnieść do organizmu plan, aby stworzyć ochronę, a sama szczepionka jest tak nietrwała, że ​​natychmiast się rozpada. Wydalamy ją natychmiast, gdy tylko wiadomość dotrze do naszych komórek, więc nie pozostaje w ciele”, informuje doktor Schaffner.

Czytaj również: Jak długo trwa odporność po szczepionkach przeciw COVID-19? Najnowsze badania

Również American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zainteresował się tą teorią i powołał krajową grupę ekspertów ds. wszystkich aspektów rozrodu. Po przyjrzeniu się szczepionce COVID-19, przedstawiciele ACOG doszli do wniosku, że szczepionki powinny być oferowane i są bezpieczne dla osób, które myślą o zajściu w ciążę, chcą zajść w ciążę, są w ciąży lub karmią piersią.

5. Mit: Rząd umieścił mikrochip w szczepionkach COVID-19, aby nas śledzić

„Fizycznie chipsy nie są na tyle małe, aby można je było zaszczepić igłą. Szczepionki COVID-19 to staromodne proste wyjście, aby zapobiec tej chorobie. To nic bardziej skomplikowanego”, powiedział Schaffner.

Czytaj też: Zaskakujące skutki uboczne palenia marihuany

6. Mit: Szczepionka J&J została stworzona z tkanki płodowej

To błędne przekonanie wywodzi się ze ziarnka prawdy z poprzednich szczepionek, które zostało niewłaściwie przedstawione. „Wiele lat temu szczep komórek, który powstał w wyniku poronienia, był początkowo używany w ogólnych badaniach nad szczepionkami na koronawirusy”, powiedział Schaffner. Jednak obecne szczepionki nie zawierają żadnej tkanki płodowej. Schaffner dodaje, że muzułmańscy teologowie i przywódcy religijni, w tym papież i żydowscy rabini, powiedzieli, że nie powinno to być problemem przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu szczepionki.

7. Mit: Szczepionki COVID-19 zmieniają ludzkie DNA

Podczas gdy mRNA przekazuje informacje do organizmu w komórkach, Schaffner wyjaśnia, że ​​nie zbliża się do jądra komórki, gdzie znajduje się DNA. „Trzyma się z daleka od DNA. W ogóle nie wchodzi w interakcję z DNA. Dostarcza tylko wiadomość do aparatu rozwijającego białka w naszej komórce. Tak więc przekazuje swoje przesłanie, a następnie rozpada się”, wyjaśnia doktor Schaffner.

Zobacz również: Średnia długość życia w USA nadal spada – znamy powody

8. Mit: Szczepionka COVID-19 powoduje długotrwałe powikłania

Schaffner mówi, że z długiej listy szczepionek stosowanych od dziesięcioleci żadna nie okazała się mieć długotrwałych skutków, „to duże zaskoczenie dla większości ludzi, ale negatywne skutki związane z większością szczepionek stają się widoczne w ciągu 2-3 miesięcy od podania szczepionki. Jesteśmy już poza tym czasem, podaliśmy miliony dawek, więc wiemy, jaki jest profil skutków ubocznych”.
Doktor Amler dodaje, że szczepionki są stale monitorowane po wprowadzeniu do obrotu. „System rządowy USA (VAERS), a także producenci identyfikują i badają wszelkie długoterminowe zdarzenia i postępują zgodnie z odpowiednimi zaleceniami, gdy po dłuższym okresie pojawi się nieoczekiwany problem, którego początkowo nie znaleziono” – powiedział Amler.

Zobacz: Właściwa dieta pomaga w walce z COVID-19

System nadzoru VAERS stale działa i został dopracowany w oczekiwaniu na szczepionki przeciw COVID. To dzięki temu systemowi dowiedzieliśmy się o zaburzeniach krzepnięcia krwi związanych ze szczepionką J&J i zapaleniem serca związanym ze szczepionkami Moderna i Pfizer. „System wychwycił te naprawdę rzadkie zdarzenia. Badamy je i mówimy o nich ludziom w sposób przejrzysty, aby wiedzieli, jaki jest poziom ryzyka, a środowisko medyczne może je rozpoznać i leczyć”, mówi Schaffner.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię