Jak sklepy wpływają na twoje zmysły i emocje abyś wydał więcej?

122

Statystycznie supermarket w USA posiada w sprzedaży ponad 50 000 artykułów na półkach sklepowych. Każdy chce przyciągnąć jak najwięcej klientów, którzy wydadzą jak najwięcej pieniędzy.

Supermarkety posiadają serię wypróbowanych tryków, które mają wpływać na zmysły i emocje kupujących, aby ci kupili jak najdroższe przedmioty w sklepie. Oto jak to robią:

Nastrojowa muzyka

Statystyki pokazują, że muzyka z lat 80. i 90. najlepiej wpływa na wydawanie pieniędzy, dlatego też hity z tamtych czasów najczęściej słyszymy w sklepach. Muzyka ta również wpływa relaksująco i odprężająco na kupujących. Badania również pokazują, że głośna muzyka pcha kupujących do mniej zdrowych wyborów.

Spryskiwanie warzyw i owoców

Jak podają specjaliści spryskiwanie warzyw i owoców wodą nie ma nic wspólnego z utrzymaniem ich świeżości, wręcz przeciwnie. Non stop spryskiwane gniją szybciej. Są dwa powody spryskiwania wodą. Wyglądają lepiej, a po drugie są cięższe więc klient płaci więcej.

 

Strategiczny układ przedmiotów

Każdy przedmiot, każda półka są zaplanowane. Detaliści wykorzystują układ, aby wpływać na zachowanie klientów w taki sposób, aby kupili jak najwięcej i jak najdroższe przedmioty. Najdroższe przedmioty zawsze znajdują się bliżej kas oraz na półkach na wysokości oczu. Jeśli chcesz znaleźć tańsze przedmioty lub po obniżonej cenie sprawdzaj górnej i dolne półki oraz te w tyle sklepu.

Regularne zmiany układu sklepu

Sklepy nie chcą, żeby klient się przyzwyczaił gdzie najczęściej kupowane przez niego przedmioty znajdują się. Czy dłużej szukasz swoich ulubionych przedmiotów, tym dłużej chodzić po sklepie patrząc na inne, tym większa szansa, że więcej przedmiotów wyląduje w twoim koszu.

Półki przy kasie

Cukierki, batony, gumy do żucia, magazyny, napoje. Przedmioty na półkach przy kasie mają uderzać w nasze impulsy, szczególnie dzieci. Przedmioty przy kasach są łatwo dostępne i z reguły droższe. Jeśli stojąc przy kasie nie możesz się oprzeć czekoladce wróć do alejek sklepowych z półkami ze słodyczami i tam wybierz coś słodkiego.

Oznakowanie

Oznakowanie alejek, produktów, etc. wykorzystuje zarówno kolor, jak i tekst, aby skłonić kupujących do większych wydatków. Badania pokazują, że oznakowania nie tylko pomagają klientom poruszać się po sklepie, ale również zachęcają do zakupów impulsywnych.

Psychologia ceny

Psychologiczna strategia ceny wykorzystuje ceny do wpływania na wydatki lub nawyki zakupowe klienta, aby zwiększyć sprzedaży. Jedna z najbardziej znanych strategii nazywa się ceną uroku, w której firmy obniżają zaokrągloną kwotę dolara o jeden cent. Mózg odczytuje 19,99 USD jako 19 USD, a nie 20 USD. Podobną praktyką jest ustalanie cen parzystych i nieparzystych. Badania wykazały, że klienci częściej kupują produkty z liczbą nieparzystą niż z liczbą parzystą.

Czym więcej kupujesz tym więcej oszczędzasz

Ta strategia w większości przypadków jest mylna. Kup jeden a otrzymaj drugi albo za darmo albo po obniżonej cenie. W przypadkach takich oszczędności czy przecen zawsze sprawdzaj ceną za jednostkę – uncję, danego przedmiotu. Porównaj cenę jednostkową przedmiotu na przecenie z innymi nieprzecenionymi artykułami zanim chwycisz za przeceniony.

 

Sklepowe biuletyny

Ich zadaniem nie jest jak się każdemu wydaje zaoszczędzenie pieniędzy kupującemu. Ich zadaniem jest spowodowanie, że kupujący myśląc, że zaoszczędza kupi więcej. Często przedmioty w biuletynach nie są nawet oferowane po obniżonych cenach. Zawsze sprawdź oryginalną ceną z tą z przeceny.

Jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych?

Posłuchaj podcastów: