Najgorsze nawyki dla twojego żołądka

Żołądek pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Mechaniczną, która ma za zadanie magazynowanie, rozdrabnianie pokarmu i łączenie go z wydzieliną gruczołów żołądka oraz chemiczną polegającą na trawieniu zawartych w pokarmie białek, cukrów i tłuszczów.

Niestety nasze nawyki często zakłócają prawidłową pracę żołądka. Prowadzi to do bólu, wymiotów, biegunek, chorób jelit i żołądka, a nawet raka.

1. Przyjmowanie zbyt wielu NLPZ

Leki dostępne bez recepty mogą poważnie uszkodzić żołądek. Oprzyj się pokusie przyjmowania zbyt wielu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – w tym ibuprofenu, takiego jak Advil i Motrin. NLPZ mogą powodować krwawienie, stan zapalny i owrzodzenie żołądka i jelita cienkiego.

Czytaj również: Blokery węglowodanów co to jest i jaka jest ich skuteczność?

2. Nie spożywasz wystarczającej ilości błonnika

Zwiększ spożycie błonnika, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie jelit. Węglowodany złożone, w tym produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa są dłużej trawione przez organizm, a następnie przechowywane jako energia.

3. Często przyjmujesz antybiotyki

Zbyt częste przyjmowanie wielu antybiotyków może oczyścić jelita zarówno z dobrych, jak i złych bakterii. Badanie opublikowane w Nature Microbiology wykazało, że pacjenci, którzy przyjmowali trzy różne antybiotyki w ciągu czterech dni, stracili wiele pożytecznych bakterii, a sześć miesięcy później nadal poziom tych bakterii był niski.

Zobacz także: 14 produktów, które powinny się znaleźć na twoim talerzu w lecie

4. Picie napojów gazowanych

Codzienne picie słodkich napojów może być szkodliwe dla zdrowia układu pokarmowego. Według badań opublikowanych w Journal of the American Medical Association, ludzie, którzy codziennie pili „słodki napój”, w tym napoje gazowane, lemoniady i napoje owocowe, byli o 59 procent bardziej narażeni na choroby układu pokarmowego.

5. Ignorowanie objawów trawiennych

​​Istnieje wiele przyczyn nudności, zgagi lub wzdęć. Jednak nigdy nie powinieneś ich ignorować zwłaszcza jeśli masz cukrzycę. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do problemu trawiennego zwanego gastroparezą. Stan ten wpływa nie tylko na to, jak organizm trawi żywność, ale także na to, jak organizm wchłania składniki odżywcze. Gastropareza może prowadzić do niedożywienia.

Czytaj: 8 ukrytych przyczyn niedoboru witaminy D

6. Żyjesz w stresie

Stres, zarówno krótkotrwały, jak i długotrwały, może prowadzić do różnych problemów żołądkowo-jelitowych. U osób zestresowanych dochodzi do niestrawności, zaparć lub biegunek. Chroniczne niepokoje mogą nawet zmienić mikrobiotę jelitową.

7. Regularnie żujesz gumę

Popularny dodatek do żywności E171 – nanocząsteczki dwutlenku tytanu, stosowany jako środek wybielający w setkach produktów, w tym gumy, może powodować stan zapalny w jelitach. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ciągła ekspozycja na nanocząstki ma negatywny wpływ na skład mikroflory jelitowej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię