Leczenie hemoroidów domowymi sposobami

Hemoroidy to spuchnięte żyły w odbycie i odbytnicy. Typowe objawy mogą obejmować ból, swędzenie i krwawienie z odbytu. Hemoroidy mogą rozwijać się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu i odbytnicy.

Szacuje się, że 75% społeczeństwa doświadcza tego schorzenia. Chociaż zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni, mogą powodować dyskomfort. Domowe środki zaradcze mogą pomóc radzeniu sobie z nimi.

1. Oczar wirginijski

Oczar wirginijski może zmniejszyć zarówno swędzenie, jak i ból, dwa główne objawy hemoroidów. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, więc może również zmniejszyć obrzęk. Oczar wirginijski można kupić w postaci płynnej i nakładać bezpośrednio na hemoroidy. Można go również znaleźć w produktach takich jak chusteczki przeciwświądowe i mydła.

Czytaj także: Najlepsze olejki eteryczne, enzymy i zioła na siniaki

2. Aloes

Aloe Vera w medycynie niekonwencjonalnej od dawna jest stosowany w leczeniu hemoroidów i różnych schorzeń skóry. Ma właściwości przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć podrażnienia. Żel można znaleźć jako jeden ze składników wielu maści i kremów, ale na hemoroidy należy używać tylko czystego żelu Aloe Vera. Niektóre osoby są uczulone na aloes, szczególnie te, które są również uczulone na czosnek lub cebulę dlatego należy wykonać test alergiczny przed użyciem.

3. Letnia nasiadówka z solą Epsom

Letnie nasiadówki mogą pomóc złagodzić podrażnienia odbytu. Według Harvard Health najskuteczniejsza będzie letnia – ciepła kąpiel przez 20 minut po każdym wypróżnieniu. Dodanie soli Epsom do nasiadówki może zapewnić dalszą ulgę poprzez zmniejszenie bólu.

4. Maści bez recepty

Maści i kremy dostępne bez recepty, takie jak Preparat H, można znaleźć w prawie każdym sklepie. Przynoszą one prawie natychmiastową ulgę. Niektóre mogą nawet zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie hemoroidów. Kremu z hydrokortyzonem, nie należy używać jednorazowo dłużej niż tydzień.

Zobacz też: Czytaj również: Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

5. Kojące chusteczki

Używanie papieru toaletowego po wypróżnieniu może pogorszyć hemoroidy. Chusteczki mogą pomóc w utrzymaniu czystości bez powodowania dalszych podrażnień. W sklepach dostępne są chusteczki z kojącymi składnikami przeciw hemoroidalnymi, takimi jak oczar wirginijski lub aloes. Upewnij się, że wybrane chusteczki nie zawierają alkoholu, perfum ani innych substancji drażniących. Substancje te mogą nasilać objawy, zamiast je łagodzić.

6. Zimne okłady

Zastosuj 15-minutowe okłady z lodu lub zimne okłady, aby złagodzić obrzęk. W przypadku dużych, bolesnych hemoroidów może to być niezwykle skuteczne leczenie. Zawsze zawijaj lód w szmatkę lub ręcznik papierowy i nigdy nie nakładaj bezpośrednio na skórę.

Czytaj: Problem z wypróżnianiem? Dodaj tych 10 produktów do swojej diety

7. Zmiękczacze stolca

Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases środki zmiękczające stolec lub suplementy z błonnikiem mogą pomóc zmniejszyć zaparcia, zmiękczyć stolec i ułatwić szybkie, bezbolesne wypróżnienia. Wiele z tych środków zmiękczających stolec występuje w postaci proszków, kapsułek i płynów, które przyjmuje się doustnie raz do trzech razy dziennie.

8. Luźna, bawełniana odzież

Zamiana obcisłych ubrań wykonanych z poliestru na ultra oddychającą bawełnę (zwłaszcza bawełnianą bieliznę) może pomóc w utrzymaniu obszaru odbytu w czystości i suchości. Może to potencjalnie zmniejszyć występowanie hemoroidów. Unikaj używania perfumowanych detergentów lub zmiękczaczy do tkanin, aby zmniejszyć podrażnienia.

Olejki eteryczne pomocne przy hemoroidach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię