7 warzyw, które warto posadzić we wrześniu

Cebula

Poniższe siedem warzyw możesz zasiać we wrześniu a zbiory cieszyć się do wiosny. Wybierz odmiany bardziej odporne na zimno:

1. Japońska cebula

Te odporne, zimujące odmiany, znane również jako „cebula do sadzenia jesiennego”, mogą rosnąć na zewnątrz w chłodniejszych miesiącach. Potrzebują mniej światła niż inne cebule, więc krótsze dni nie działają na nie źle. Szczególnie odmiana Senshyu Yellow może wytrzymać temperatury do – 18C. Cebula japońska jest gotowa do zebrania w czerwcu i lipcu.

2. Twarda sałata

Winter Density to doskonała, szybko dojrzewająca, wytrzymała na chłodniejsze miesiące sałata. Należy jednak pamiętać, że sałata siana we wrześniu może wymagać ochrony za pomocą kloszy, zimnych ramek lub nieogrzewanej szklarni. Sałaty są gotowe do zbioru, gdy uformuje się mocne serce. Odmiany o luźnych liściach można zbierać, wycinając kilka zewnętrznych liści z każdej rośliny. Oprócz Winter Density, polecanymi odmianami są Arctic King, Mache, Landis, Navara oraz Salad Leaf Red Cos.

Twarda sałata

3. Rzodkiewka

Wrzesień to ostatni miesiąc roku, kiedy można pomyśleć o uprawie rzodkiewek. Tutaj również sprawdza się japońska wersja rzodkiewki – Daikon. Biała, japońska „zimowa rzodkiew”, która rośnie nawet do rozmiarów do 16 cali długości. Najlepiej rośnie w chłodniejszym klimacie lub w chłodniejszych końcach sezonu wegetacyjnego. Kolejną odmianą jest China Rose. Ta rzodkiew o lekko pieprznym smaku jest odporna na zimno i może być pozostawiona w ziemi na zimę. Można również zasadzić rzodkiew Watermelon, która ma słodki i łagodny smak.

Rzodkiewka

4. Rzepa

Rzepa to kolejne z najszybciej rosnących warzyw do sadzenia we wrześniu. To chrupiące warzywo najlepiej radzi sobie w chłodnych, wilgotnych warunkach. Zbiory są gotowe już w sześć tygodni. Najlepsze odmiany to okrągła o delikatnym słodkim smaku Tokyo Cross oraz Purple Top – szybko dojrzewająca, płaska rzepa z białym miąższem.

rzepa

5. Szpinak

Wystarczy wybrać odporną odmianę i lekko nasłonecznione miejsce a szpinak będzie rósł przez prawie całą zimę. Najlepsze odmiany to Palco, Giant Winter, Amazon i Violin.

szpinak

6. Pak Choi

Kapusta chińska jest pożywna i bardzo szybko rośnie. Dobrze nadaje się do jesiennej uprawy. Pak Choi nie lubi przesadzania. Najlepszymi odmianami są Tatsoi Supi oraz Pak Choi Red. Tatsoi Supi wspaniale sprawdza się w sałatkach.

Pak Choi

7. Rukola

Aromatyczne liście wytwarzają pieprzny zapach i smak. Najlepiej zbierać je, zanim pojawią się pędy kwiatowe, a smak jest słodszy i łagodniejszy, gdy noce są chłodne. Kwiaty i nasiona są również jadalne. Małe, białe kwiaty o czterech płatkach smakują trochę cytrusowo. Jesienią najlepiej zasiać odmiany Rocket, Garden Tangy i Wasabi.

Rukola

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię