Czy maski chirurgiczne mają datę ważności?

Niewykorzystane jednorazowe maski chirurgiczne zachowują ważność przez około trzy lata od daty produkcji.

Maski chirurgiczne są zwykle wykonane z włókniny lub polipropylenu oraz posiadają filtr i powłokę antybakteryjną. Prawdziwa – legalna maska ​​chirurgiczna powinna mieć numer partii, który można znaleźć na opakowaniu produktu. Zawiera również datę produkcji i datę ważności.

Czytaj również: Wiosną 2022 COVID-19 może być “opanowany”. Jest jeden warunek.

Aby maska zachowała swoją skuteczność filtracji należy je także prawidłowo przechowywać. Jeśli opakowanie zostanie otwarte, należy je wyrzucić po trzech miesiącach, ponieważ składnik medyczny masek może się zepsuć i stracić skuteczność.

Również aby zmaksymalizować ich trzyletni okres przydatności należy unikać trzymania masek chirurgicznych w środowisku o wysokiej temperaturze i wilgotności.

Maski chirurgiczne nie są przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Należy je wymienić na nowe, gdy są zabrudzone lub uszkodzone, a także gdy oddychanie przez maskę staje się niełatwe i utrudnione.

Zobacz: Zdesperowani Amerykanie sięgają po lek dla koni i bydła w celu zapobiegania COVID-19

Wyrzucona maska ​​może nadal rozprzestrzeniać infekcję, dlatego należy ją odpowiednio utylizować, przechowując ją w szczelnej plastikowej torbie przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady z pokrywą.

CDC i FDA twierdzą, że przeterminowane maski jednorazowe nadal stanowią ochronę tylko w zmniejszonym wymiarze, gdyż składnik medyczny masek traci skuteczność.

Na zakupy bez maseczki – SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię