„Nieśmiertelne zwierzęta” – co o nich wiemy?

Nieśmiertelność to mit science-fiction, czyż nie? Bynajmniej nie dla tych niesamowitych zwierząt. Oczywiście, to nie znaczy, że nigdy nie umrą, tylko że nie zamierzają umrzeć ze starości w najbliższym czasie. Oto kilka zwierzęcych „faktów”, które przybliżą Ci sposoby na nieśmiertelność.

 

1. Meduza starzejąca się wstecz

Na szczycie naszej listy nieśmiertelnych zwierząt jest maleńka odmiana meduzy znana jako Turritopsis doohmii, lub powszechnie, nieśmiertelna meduza. Znalazła ona sposób na oszukanie śmierci, właściwie odwracając swój proces starzenia, jak podaje National Geographic. Jeśli meduza jest zraniona lub chora, wraca do stadium polipa w ciągu trzech dni, przekształcając swoje komórki w młodszy stan, który w końcu dorasta do dorosłości i tak przez cały czas.

2. Wiecznie rosnące homary

Istnieje debata wśród społeczności naukowej, czy ci czerwoni mieszkańcy oceanu są biologicznie nieśmiertelnymi zwierzętami; częstą przyczyną śmierci jest choroba, a nie starość, a rosną i rozmnażają się aż do śmierci – choć nie z tym samym partnerem, w przeciwieństwie do tych długowiecznych zwierząt monogamicznych. Jeden homar schwytany u wybrzeży Nowej Fundlandii miał 140 lat, ale większość samców dożywa 30 lat, podczas gdy samice żyją średnio 54 lata, jak podaje Smithsonian. Ciekawostka: Im większy homar, tym jest starszy.

3. Wytrzymałe żółwie

Powolny i spokojny rozwój naprawdę wygrywa zawody w długowieczności. Żółwie są znane z tego, że żyją przez wieki, a badania wykazały, że ich organy nie wydają się rozpadać z upływem czasu. The New York Times donosi, że żółwie mogą nawet żyć w nieskończoność, jeśli są w stanie uniknąć drapieżników i chorób. Innymi słowy, zdecydowanie mają potencjał, aby być nieśmiertelnymi zwierzętami.

 

4. Regenerujące się płazińce

Te „pełzające gąsienice”, znane również jako robaki planarne, są znane ze swoich zdolności regeneracyjnych, gdzie płaziniec przecięty w poprzek lub wzdłuż może utworzyć dwa oddzielne osobniki. Ta pozornie nieograniczona regeneracja dotyczy również starzejących się i uszkodzonych tkanek, pozwalając płazińcom oszukiwać śmierć w nieskończoność, jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Nottingham.

Europa nie chce testów na zwierzętach. Głosowanie trwa do końca sierpnia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię