4 sposoby na wsparcie jelit

W przewodzie pokarmowym żyją biliony drobnoustrojów, które są unikalną kombinacją żywych bakterii, zarówno „dobrych”, jak i „złych”, wpływających na wszystko, od trawienia po odporność.

Wielu lekarzy uważa, że zdrowie jelit jest punktem wyjścia do długotrwałego zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.

Dobre zdrowie jelit występuje, gdy gatunki te rozwijają się w równowadze; w związku z tym utrzymanie ich właściwej równowagi ma kluczowe znaczenie dla wspierania wszystkich systemów w ciele.

Czytaj także: Cholina – jeden z najlepszych składników odżywczych wzmacniających mózg i pamięć

1. Jedz pokarmy wspomagające jelita

Zapewnienie żywego, zdrowego mikrobiomu jelitowego zaczyna się od dostarczenia organizmowi najlepszych źródeł i różnorodności składników odżywczych, jakich potrzebuje.

  • Zdrowe tłuszcze – takie jak dziko złowione tłuste ryby, awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, orzechy i nasiona.
  • Przyprawy -imbir, kardamon, pieprz cayenne i kurkuma.
  • Pokarmy bogate w polifenole – jagody, kakao, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, nasiona chia, orzechy włoskie.
  • Zielone warzywa liściaste – szpinak, jarmuż i kapusta
  • Żywność probiotyczna – fermentowana żywność, taka jak kimchi, jogurt, pikle, kiszona kapusta, kefir, miso.
  • Pokarmy prebiotyczne – surowe szparagi, surowa jicama, zielone banany, zielone liście mniszka lekarskiego, surowy czosnek, cykoria.
  • Pokarmy bogate w błonnik – maliny, karczochy, zielony groszek, brokuły, ciecierzyca, soczewica, fasolki, produkty pełnoziarniste, banany, jabłka.

Zobacz też: 10 produktów, które pozwolą ci wrócić do dobrej formy

2. Unikaj antybiotyków

Probiotyki są najlepszym przyjacielem jelit, a antybiotyki są ich największym wrogiem. Antybiotyki działają, usuwając wszelkie bakterie, co czyni je bardzo skutecznymi w leczeniu chorób, ale bardzo szkodliwymi dla twojego mikrobiomu. Antybiotyk nie rozpoznaje różnicy między dobrymi bakteriami jelitowymi a złymi bakteriami. Staraj się kupować produkty mięsne hodowane bez antybiotyków, a jeśli musisz zażywać antybiotyk w celu leczenia wirusa, pamiętaj o codziennym przyjmowaniu probiotyku przez cały czas trwania leczenia antybiotykami, aby pomóc uzupełnić bakterie jelitowe.

Zobacz: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

3. Spróbuj ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa

Wiele zwierząt hodowlanych szpikowanych jest antybiotykami, co jest szkodliwe dla jelit. Naukowcy porównali mikrobiom wegetarian i osób mięsożernych. Jelita wegetarianina miały znacznie mniejszą liczbę bakterii chorobotwórczych niż jelita wszystkożerne.

4. Bądź aktywny fizycznie

Mikrobiomy osób aktywnych fizycznie są zdrowsze i bardziej zróżnicowane. Nawet samo spacerowanie przez 30 minut dziennie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie jelit.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię