Pfizer i BioNTech informuje, że ich szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci między 5 a 11 rokiem życia

Koncerny Pfizer i BioNTech poinformowały, że ich szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Teraz producenci wystąpią o jej zatwierdzenie dla tej grupy wiekowej przez światowe organy regulacyjne.

Dzieci między 5. a 11. rokiem życia w grupie próbnej otrzymały dwie dawki po 10 mikrogramów w odstępie 21 dni. Dla porównania, osoby dorosłe otrzymują 30 mikrogramów. Pfizer i BioNTech przekazały w oświadczeniu, że podano mniejszą dawkę ze względu na bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność w tej grupie wiekowej. Według koncernów, preparat był dobrze tolerowany i powodował „silną neutralizującą odpowiedź przeciwciał”.

Czytaj również: Rosyjska szczepionka bez certyfikatu WHO

Koncerny poinformowały, że skutki uboczne w tej grupie wiekowej były „ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat”. Do najczęściej zgłaszanych odczynów poszczepiennych należały: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, jak również ból głowy, dreszcze i gorączka.

Pfizer i BioNTech prowadzą również testy szczepionki na dzieciach od sześciu miesięcy do dwóch lat oraz na dzieciach w wieku od dwóch do pięciu lat. Jak poinformowały firmy, wstępne wyniki tych badań spodziewane są w ostatnim kwartale tego roku.

Zobacz: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Do badań prowadzonych przez Pfizer i BioNTech w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii zgłosiło się 4,5 tysiąca dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię