20 powodów dla których powinniśmy jeść czekoladę

Czekoladę uwielbiamy prawie wszyscy, cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Pisano o niej piosenki, kręcono filmy i pisano wiersze.

Przez ostanie lata pojawiło się wiele rodzajów czekolady: z jogurtem, z owocami, z musem owocowym, z nadzieniem czekoladowym, karmelowym, itp. Nawet osoby przebywające na diecie nie mogą się jej oprzeć – tłumacząc, że wytwarzana z owoców kakaowca jest przecież… sałatką.

Dla tych, dla których chęć sięgnięcia po czekoladę i zadowolenia swego podniebienia jest silniejsza od „silnej woli” mamy dobrą wiadomość:

Jest wiele powodów dla których warto jeść czekoladę – poniżej prezentujemy ich aż 20.

1. 1 kostka czekolady zawiera, aż dwa razy więcej polifenoli (przeciwutleniaczy) niż lampka wina.
2. 1 kostka czekolady zawiera niemal, że tyle samo polifenoli co szklanka zielonej herbaty.
3. Wspomniane wyżej polifenole spowalniają rozwój komórek rakowych oraz proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych (które dostarczają tlen i składniki pokarmowe komórkom nowotworowym).

Czytaj również: Co to jest kalkulator BMI i jak z niego korzystać?

4. Czekolada zawiera sporo magnezu – korzystnie więc wpływa na dobre samopoczucie.
5. W składzie czekolady znajdziemy salsolinol – substancję, która posiada działanie przeciwdepresyjne.
6. Czekolada dobrze wpływa na mózg. Osiągnięcia nauki dowiodły, że spożycie kilku kostek czekolady powoduje wydzielanie peptydów opioidowych – czekolada działa zatem jak „narkotyk” dla mózgu, z tą różnicą, że nie powoduje skutków ubocznych – oczywiście, poza możliwością uzależnienia się od niej. Tuż po spożyciu czekolady mózg funkcjonuje sprawniej.
8. Czekolada ma umiarkowany indeks glikemiczny. Pomimo niewątpliwej „słodkości”, której czekoladzie nie można odmówić, jej zdolność podwyższania poziomu cukru we krwi jest niższa od białego pieczywa czy bagietki.
9. 20g czekolady (ok 1/5 tabliczki) dziennie jest ilością, która nie przeciąży organizmu nadmiarem kalorii.

Zobacz także: Najczęściej przyjmowane suplementy przez mężczyzn 

10. Czekolada zmniejsza apetyt na inne produkty.
11. Dzięki zawartości błonnika czekolada szybko przynosi uczucie sytości.
12. Oprócz wyżej wspomnianych przeciwutleniaczy, kakao obecne w czekoladzie zawiera także flawonoidy, które obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi – zmniejszają tym samy, ryzyko udaru i chorób układu krążenia.


13. Osoby, które regularnie spożywają umiarkowane ilości gorzkiej czekolady mają niższe stężenie we krwi białka C-reaktywnego – zmniejsza to ryzyko wystąpienie zawału serca.
14. Czekolada zwalcza cukrzycę! Tak, to nie żart. Ludzie, regularnie spożywający czekoladę mają zwiększoną czułość na działanie insuliny, co zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
15. Teobromina która zawarta jest w czekoladzie ogranicza aktywność nerwu błędnego – części mózgu odpowiedzialnej za kaszel.

Zobacz też: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

16. Flawonoidy zwiększają zdolność przepływu krwii co korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu oraz wzroku.
17. Dzięki zawartości flawonoidów i przeciwutleniaczy czekolada ochrania skórę przed promieniowaniem UV.
18. Spożycie czekolady zalecane jest w szkole lub w pracy – podnosi bowiem koncentrację.
19. Spożycie 2-3 kostek czekolady pozwoli na skuteczne „naładowanie baterii” – dostarczając organizmowi znacznej ilości enrgii.
20. Czekolada stanowi również idealne źródło składników mineralnych: (oprócz wspomniego magnezu), żelaza, potasu, fosforu.

Zobacz: Regularne spożywanie kofeiny wpływa na strukturę mózgu

O czym należy pamiętać?

Czekolady nie powinno się spożywać łącząc ją z mlekiem, dobrym pomysłem na „zapitkę” jest np. zielona herbata, która wzmocni działanie przeciwutleniaczy. Czekoladą nie powinniśmy dzielić się z psami – jest ona dla nich szkodliwa. Najlepsza i „najzdrowsza” jest czekolada o dużej zawartości kakao – a więc czekolada gorzka. Czekolada mleczna również nie jest „złem”. Bardzo dobre połączenie stanowi czekolada z orzechami, które tylko wzbogacają dobroczynny wpływ na organizm. Gorszej jakości (dla organizmu) są czekolady z różnego rodzaju nadzieniami. Zdecydowanie należy unikać tzw. „wyrobów czekoladopodobnych”, które z czekolada mają niewiele wspólnego.

Ekspert Radzi – Siłownia – Agata Smetaniuk cz.4

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię