Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku

Foto: Facebook Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającej się sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas dorocznego spotkania przywódcy z całego świata mówią o najważniejszych globalnych problemach.

Czytaj także: Zmiany klimatyczne stoją za 37% globalnych zgonów spowodowanych upałami

Według ONZ, w tym roku głównymi tematami wystąpień mają być walka z pandemią i globalnym ociepleniem. Prezydencki minister Jakub Kumoch zapowiedział, że Andrzej Duda poruszy te tematy, ale będzie mówił także o innych sprawach, ważnych z punktu widzenia polskich władz.

“Prezydent powie bardzo jasno, że sama pandemia nie przysłania problemów ludzkości, takich jak walka narodów o swoje prawa. Będzie bardzo jasno mówił to, co Polska ma do powiedzenia w sprawie Ukrainy i Białorusi, ale również innych regionów świata, które wymagają solidarności. Oczywiście będzie mowa o Afganistanie” – mówił Jakub Kumoch w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Nowym Jorku.
W tym roku prezydent Andrzej Duda znalazł się w gronie przywódców, którzy wystąpią na forum ONZ pierwszego dnia obrad. Jego wystąpienie zaplanowane jest około północy polskiego czasu.

Czytaj: Stany Zjednoczone od listopada znoszą zakaz wjazdu. Nie dla wszystkich!

W trakcie zaplanowanej do piątku wizyty w Nowym Jorku Andrzej Duda będzie też rozmawiał z przywódcami Brazylii, Turcji, Mongolii, Czarnogóry, Gruzji, Mołdawii oraz Litwy, Łotwy i Estonii.
Jak mówi Jakub Kumoch, z niektórymi przywódcami Andrzej Duda spotkał się już w drodze do Nowego Jorku. “To był symboliczny element, bo tym samym samolotem przyleciało troje prezydentów regionu. Panu prezydentowi towarzyszyły prezydent Estońskiej Kersti Kaljulaid oraz prezydent Mołdawii Maia Sandu” – dodał Jakich Kumoch.
Andrzej Duda spotka się też w Stanach Zjednoczonych z miejscową Polonią, z biznesmenami i odda hołd ofiarom zamachów na World Trade Center sprzed 20 lat.

(iar)

Czy Donald Tusk powinien wracać do polskiej polityki?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię