Co mówią nam etykiety na opakowaniach jajek?

Co do tego, że jajka są jednymi z najbardziej wartościowych produktów każdy się na pewno zgodzi. Nie jest jednak łatwo wybrać te najlepsze. Jajka różnią się nie tylko kolorem i wielkością, ale również rodzajem, hodowlą i klasą.

Oto krótki przewodnik po jajkowych etykietach.

1. Kolor jajka

Kolorowe jajka

Podczas gdy wiele sklepów sprzedaje jajka białe lub brązowe, jajka mogą być również dostępne w innych kolorach, na przykład niebieskim. Wbrew powszechnemu przekonaniu wartość odżywcza jajka nie determinuje jego koloru – rasa kury decyduje o kolorze. Chociaż brązowe jaja mogą kosztować więcej niż białe jaja (ponieważ wiele kurczaków składających brązowe jaja jest większych, więc wymagają więcej paszy), jaja tej samej wielkości będą miały praktycznie tę samą wartość odżywczą.

2. „Naturalne”

 

Słowo „naturalny” to jedna z najbardziej mylących etykiet na opakowaniach jaj. Wszystkie jajka są naturalne, nawet te składane na fermach przemysłowych. USDA definiuje „naturalny” jako produkt niezawierający sztucznych składników lub dodatku barwnika, który jest przetwarzany w minimalnym stopniu.

3. Bez dodanych hormonów

Jajka bez hormonów

Kolejna etykieta, która jest równie bez znaczenia jak „naturalny”. Urząd USDA nigdy nie zezwolił na stosowanie hormonów w drobiu. Wyrażenie „bez dodatku hormonów” jest używane wyłącznie w celach marketingowych.

4. Z wolnego wybiegu

Jajka od kur z wolnego wybiegu

Jaja z wolnego wybiegu pochodzą od kur, które mają nieograniczony dostęp do pożywienia, wody i przestrzeni na wolnym powietrzu.

5. Bezklatkowe

Jaja bezklatkowe pochodzą od kur, które mają nieograniczony dostęp do pożywienia i wody oraz trochę miejsca do wędrowania. Bezklatkowe nie oznacza, że żyją one na wolności. Kury takie nadal z reguły żyją w zamknięciu, na przykład dużych stodołach.

6. Wzbogacone w kwasy omega-3

Siemię lniane

Są to jaja od kur karmionych na diecie wzbogaconym siemieniem lnianym zawierającym kwasy tłuszczowe omega-3. Jajka mają zatem więcej kwasów omega-3, ale znacznie mniej niż porcja ryb.

7. Organiczne

Termin „organiczne” jest ściśle regulowany przez USDA i aby jaj nazwać organicznymi musi być spełnionych szereg kryteriów. Jaja te nie zawierają antybiotyków ani hormonów wzrostu. Ekologiczne jaja pochodzą od kur karmionych całkowicie ekologiczną dietą. Zwykle mają również dostęp do wyjścia na zewnątrz, ale nie jest to regułą.

8. Wyhodowane na pastwisku

Pasture-Raised, podobnie jak w przypadku etykiet „bez klatki” i „z wolnego wybiegu”, nie ma federalnych wytycznych dotyczących definiowania kur „hodowanych na pastwisku”. Według United Egg Producers kury na pastwisku mają dostęp do zewnątrz i pasą się głównie na trawie i owadach.

9. Klasy jaj

Czyli konkurs piękności jajek. Zanim trafią do supermarketów, jaja są kontrolowane i oceniane przez agencje stanowe. Istnieją trzy stopnie klasyfikacji:

  • Jaja klasy AA – te jaja mają najlepszy wygląd, z twardymi i grubymi białkami i okrągłymi żółtkami z niewielkimi lub zerowymi wadami.
  • Jaja klasy A – są takie same jak jaja klasy AA, z wyjątkiem białek, które są uważane za „dostatecznie jędrne”.
  • Jaja klasy B – skorupy mogą być poplamione. Białka nie są tak twarde, a żółtka mniej okrągłe. Zazwyczaj nie zobaczysz ich w kartonach w sklepie. Często są używane w płynnych produktach jajecznych, w których nie muszą wyglądać tak dobrze.

10. Rozmiary jaj

Dostępne są również różne rozmiary jaj, od „małych” do „dużych”. Oto jak duże i co zawierają różne wielkości:

  • Małe – 1,5 uncji, 50 kalorii, 3,5 grama tłuszczu, 5 gramów białka
  • Średnie – 1,75 uncji, 60 kalorii, 4 gramy tłuszczu, 6 gramów białka
  • Duże – 2 uncje, 70 kalorii, 5 gramów tłuszczu, 6 gramów białka
  • Bardzo duże – 2,25 uncji, 80 kalorii, 5 gramów tłuszczu, 7 gramów białka
  • Jumbo – 2,5 uncji, 96 kalorii, 6 gramów tłuszczu, 8 gramów białka.

11. Jak długo można przechowywać jaja?

Według American Egg Board jaja można przechowywać w lodówce przez pięć tygodni od daty zapakowania lub trzy tygodnie po zakupie, o ile nadal znajdują się w skorupce. Niełuskane jajka na twardo można przechowywać przez tydzień, natomiast jaja na twardo bez skorupki powinny być spożywane tego samego dnia, w którym zostały ugotowane. Niemyte jajka można przechowywać do dwóch miesięcy w lodówce lub do dwóch tygodni na blacie. Jajka mrożone (bez skorupki) można przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy.

ZJ/ZSS

Produkty spożywcze, których nie powinno się myć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię