Zodiac Killer – grupa śledczych twierdzi, że wie kim był seryjny morderca

Wszystko wskazuje na to, że jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych zabójców, Zodiac Killer, został właśnie zidentyfikowany.

Zespół ponad 40 specjalistów, złożony między innymi z byłych członków organów ścigania i oficerów wywiadu kryjący się pod nazwą Case Breakers twierdzi, że zidentyfikował człowieka, który był tak zwanym „Zodiac Killer”. Swoim oświadczeniem grupa nie tylko wywołała burzę ale i skupiła na sobie uwagę mediów. Grupa twierdzi jednocześnie, że jest w posiadaniu zdjęć, „dowodów fizycznych” i innych informacji świadczących o tym, że poszukiwany Zodiac Killer już nie żyje.

Według grupy Case Breakers, „Zodiac Killer” to w istocie Gary Francis Poste, który zmarł w 2018 roku w wieku 80 lat. Ekipa przypisuje mu zbrodnię z Riveride w południowej Kalifornii, dokonaną w 1966 roku, za którą odpowiedzialny jest właśnie Poste (na co wskazują badania materiałów genetycznych). Poste był malarzem pokojowym i emerytowanym pracownikiem amerykańskich sił powietrznych. Po śmierci domniemanego zabójcy, śledczy zbadali zdjęcia z jego ciemni i porównali wskazówki z raportami policyjnymi.

Wśród pasujących poszlak znalazły się m.in. odciski wojskowego buta czy blizny na czole, które dokładnie pokrywały się z rysopisami świadków i portretami pamięciowymi. Na zegarku znalezionym w jednym z miejsc zbrodni odkryto też ślady farby.

Ogłoszona teoria nie została jednak potwierdzona przez władze. Biuro FBI w San Francisco potwierdziło USA TODAY, że „sprawa Zodiac Killer pozostaje otwarta” i odmówiło udzielenia dodatkowych informacji. San Francisco Chronicle donosi, że organy ścigania są sceptyczne wobec teorii grupy, zwłaszcza że człowiek podejrzewany przez grupę był zamieszany w zabójstwo w Riverside w Kalifornii. Jak twierdzi FBI: „Wszystko, co przedstawia grupa Case Breakers w tej sprawie, jest jedynie poszlakami. One z kolei nic nie znaczą i niczego nie dowodzą.”

Władze w całej Kalifornii od dziesięcioleci próbują dopaść „Zodiac Killera”. Zabójca dokonywał zbrodni na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w San Francisco i okolicach, został ostatecznie powiązany tylko z pięcioma zabójstwami. Zodiac Killer przyznał się do ponad 30 zabójstw i w ciągu swojej aktywności wysłał serię dziwacznych i szczegółowych listów do organizacji informacyjnych, które zawierały kryptogramy.

Niepokojąca i kłopotliwa dla FBI sprawa stała się inspiracją do filmu „Zodiac” z 2007 roku w reżyserii Davida Finchera. Sprawa okresowo trafia na nagłówki gazet krajowych, zwłaszcza w momentach gdy kolejni detektywi – amatorzy robią postępy w rozwiązywaniu szyfrów związanych ze sprawą.

Witold Casetti – CSC Global Education S.A.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię