USA: Kongres podniósł limit długu publicznego

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła uchwaloną wcześniej przez Senat ustawę o podniesieniu limitu długu publicznego Stanów Zjednoczonych.

Pozwoli to na funkcjonowanie administracji państwowej przez kolejne dwa miesiące. Długofalowy poziom zadłużenia państwa jest w USA przedmiotem sporu politycznego.

Czytaj też: Granice USA zostaną ponownie otwarte. Niestety nie dla wszystkich

Ustawa o podniesieniu limitu długu publicznego została uchwalona stosunkiem głosów 219 do 206. Za głosowali Demokraci, przeciw byli Republikanie. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta Joe Bidena, który z pewnością go podpisze.
Uchwalona przez Kongres ustawa podnosi limit zadłużenia państwa o 480 miliardów dolarów. Nie przewiduje dodatkowych wydatków budżetowych. Pozwala jednak na realizowanie przez amerykański rząd wcześniejszych zobowiązań i pokrywanie bieżących wydatków do 3 grudnia. Stany Zjednoczone czeka więc w najbliższych dwóch miesiącach kolejny polityczny o poziom długu publicznego.

Zobacz również: Kobieta z Teksasu przeleciała przez tornado w wannie, wylądowała… i żyje!

Republikanie mówią, że nie zgodzą się na kolejne podniesienie limitu zadłużenia państwa bez racjonalizacji wydatków. Jednak Demokraci planują zwiększenie w najbliższych latach wydatków budżetowych o kilka bilionów dolarów – zarówno na infrastrukturę, jak i na programy społeczne. Mają być one sfinansowane z lepszej ściągalności podatków oraz podniesienia ich dla najzamożniejszych Amerykanów oraz korporacji. Na te rozwiązania nie zgadzają się republikanie.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię