Glinki kosmetyczne – rodzaje i zastosowanie

Glinki kosmetyczne do produkty całkowicie naturalne, które z powodzeniem są wykorzystywane w pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów. Można z nich wykonać różnego rodzaju kosmetyki jak maseczki i odżywki, czy też stosować w leczniczych kąpielach.

Po glinki coraz chętniej sięgają firmy kosmetyczne i są one dodawane np. do środków do mycia twarzy. Bardzo łatwo możemy też samodzielnie przygotować kosmetyki z glinkami w domu. Wystarczy kupić ich sproszkowaną formę, na bazie której stworzymy bogaty wybór maseczek i okładów. Glinki zawierają wiele cennych składników i pomagają na różne problemy, dlatego może ich używać w zasadzie każdy. Należy tylko prawidłowo dobrać rodzaj glinki do swoich potrzeb.

Rodzaje glinek do wykorzystania w pielęgnacji urody

Kaolin, bo taka jest inna nazwa glinki, jest minerałem bogatym w mikro i makroelementy. Znajdziemy w nim potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, miedź, cynk czy selen. Każdy kaolin posiada właściwości absorpcyjne zanieczyszczeń, dlatego właśnie świetnie sprawdza się w pielęgnacji cer tłustych, czy w kąpielach leczniczych. To jednak nie wszystkie jego właściwości. Różne rodzaje glinek wykazują inne działania pielęgnacyjne, dlatego sprawdźmy jakie jest przeznaczenie poszczególnych glinek.

Jakie są rodzaje glinek kosmetycznych?

Glinka zielona jest najpopularniejsza, ponieważ sprawdza się w pielęgnacji cer problematycznych. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, egzemą lub łuszczycą to ta glinka jest właśnie dla Ciebie. Dezynfekuje i łagodzi stany zapalne, wykazuje działanie antybakteryjne, a także oczyszcza cerę z sebum, które przyczynia się do zatykania porów i powstawania trądziku. Skóra mieszana i tłusta na pewno bardzo dobrze znoszą pielęgnację z użyciem zielonej glinki, czego nie można powiedzieć o cerze suchej i bardzo delikatnej.

Łagodniejsza w działaniu, ale posiadająca podobne właściwości, jest glinka czerwona. Pomaga oczyścić cerę, reguluje wydzielanie sebum i działa antyseptycznie, ale mogą jej używać również właściciele delikatnej i naczynkowej skóry.

Delikatne właściwości pielęgnacyjne posiada glinka biała. Możesz ją stosować, jeśli masz wrażliwą i suchą cerę, a także, gdy pojawiły się na niej już zmarszczki. Biała glinka regeneruje i odżywia, a także wyrównuje koloryt skóry.

Bardzo uniwersalna jest różowa glinka, która powstaje z wymieszania glinki czerwonej oraz białej i łączy w sobie cechy obu tych glinek. Powinni ją stosować posiadacze wrażliwych, suchych, a nawet alergicznych cer, ponieważ jest bardzo łagodna w działaniu.

Bardzo przydatna nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy, ale też ciała, jest glinka błękitna. Goi wypryski, oczyszcza, wchłania nadmiar serum i łagodzi stany zapalne. Dodatkowo jej składniki wchłaniają się do głębszych warstw skóry i odżywiają tkanki, oraz poprawiają krążenie, co jest przydatne w kuracji antycellulitowej.

Przepisy kosmetyczne z użyciem glinek

Na rynku dostępne są też inne rodzaje kaolinu jak glinka żółta, czerwona glinka marokańska, czy „Fullers Earth”, która wykazuje działanie wybielające. Posiadają one bardzo podobne właściwości, tylko różni je moc działania. To sprawia, że posiadacze wrażliwych cer powinni wybierać te delikatniejsze glinki.

Z glinek można przyrządzać maseczki, okłady i kąpiele, a zasady ich sporządzania są bardzo podobne i różnią się w zasadzie jedynie dodatkami. Jeśli chcemy przygotować maseczkę na twarz, to wystarczy wymieszać łyżeczkę wybranej przez nas glinki z 5 ml wody. Możesz też dodać do niej parę kropel olejku, np. jojoba lub hydrolatu, a następnie nałożyć na twarz na 10-15 minut i zmyć zanim całkowicie wyschnie.

Przepisy kosmetyczne uwzględniają też glinki w pielęgnacji włosów. 2 łyżeczki glinki należy wymieszać z 10 ml wody. Możesz też dodać olejku rycynowego, który świetnie odżywia włosy. Powstanie pasta, którą nakłada się na skórę głowy i włosy, a następnie po paru minutach spłukuje.

Do kąpieli wystarczy dodać pół szklanki glinki wraz z olejkiem eterycznym. W pielęgnacji ciała skuteczne są też okłady z glinki. Należy rozrobić ją z wodą, a następnie nałożyć na strefy objęte cellulitem. Owinąć folią i ręcznikiem, a potem spłukać po 30 minutach.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię