Koloidalne płatki owsiane w pielęgnacji skóry

Koloidalne płatki owsiane od wieków używane są jako lek na suchą, swędzącą i podrażnioną skórę. Nawet amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków – FDA, uznaje koloidalne płatki owsiane za „środek chroniący skórę”. Ten naturalny składnik można łatwo znaleźć w produktach kosmetycznych, takich jak środki nawilżające, szampony oraz kremy łagodzące skórę i do golenia.

Koloidalne płatki owsiane otrzymuje się ze zmielenia płatków owsianych, które następnie umieszcza się w płynnym podłożu w celu lepszego nałożenia i wchłonięcia przez skórę. Badania pokazują, że koloidalne płatki owsiane mogą działać jako środek oczyszczający, nawilżający, łagodzący skórę i ochronny środek przeciwzapalny.

Czytaj również: Przepis na domowy Amol. To super proste!

Dodatkowo płatki mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które przynoszą korzyści skórze. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają organizm poprzez stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny jest powiązany z chorobami takimi jak rak, cukrzyca i choroby serca, a także stanami zapalnymi i niektórymi chorobami skóry. Wpływa on również na starzenie się, które może objawiać się brakiem elastyczności i nawilżenia skóry. Niektóre badania również wykazują, że unikalny profil chemiczny koloidalnych płatków owsianych zmniejsza cytokiny, grupę białek powodujących stany zapalne w organizmie. Te korzystne właściwości otrzymujemy dzięki awenantramidom, grupie substancji roślinnych występujących w ziarnach owsa. Blokując cytokiny zapalne, awenathramidy hamują odpowiedź zapalną.

Czytaj również: Produkty CBD pomagają w leczeniu wielu schorzeń

Oto 6 korzyści płynących ze stosowania koloidalnych płatków owsianych w pielęgnacji skóry:

1. Chronią barierę skóry

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy koloidalne płatki owsiane pomagają chronić barierę skóry, a nawet chronić ją przed stresem oksydacyjnym. Koloidalne płatki owsiane zawierają wiele przeciwutleniaczy. Wśród nich witaminę E, awenantramidy i kwas ferulowy. Polisacharydy znajdujące się w owsie wiążą wodę na powierzchni skóry, dzięki czemu koloidalne płatki owsiane są humektantem – środkiem utrzymującym wilgoć. Zawierają również lipidy, które wzmacniają barierę skóry oraz saponiny, które działają jak naturalne, przeciwinfekcyjne mydła. Zawierają także przeciwutleniacze – kwas ferulowy, kwas kawowy i kwas kumarowy.

 

2. Łagodzą podrażnienia

Płatki owsiane są często reklamowane jako odwieczny środek łagodzący stany zapalne skóry, alergie i wysypki. To awenantramidy są szczególnie skuteczne w zmniejszaniu swędzenia i stanów zapalnych, dzięki czemu koloidalny balsam z owsa jest doskonałą opcją na atopowe zapalenie skóry, wysypkę lub swędzenie.

3. Łagodzą uszkodzenia słoneczne

Ponieważ koloidalne płatki owsiane mogą łagodzić stany zapalne skóry, są doskonałym naturalnym środkiem przeciw oparzeniu słonecznemu. Pomijając właściwości kojące, owies koloidalny faktycznie ma zdolność pochłaniania promieni UV, ze względu na zawarte w nim naturalne flawonoidy. Flawonoidy mają naturalną zdolność do zapewniania fotoprotekcji, ponieważ działają jako katalizatory podczas lekkiej fazy fotosyntezy. Zaleca się używanie ich wraz z kremami z filtrami przeciwsłonecznymi.

Zobacz: Woda ryżowa do pielęgnacji skóry i włosów

4. Łagodzą suchość

Ze względu na wysokie stężenie skrobi i beta-glukanów koloidalny owies posiada właściwości absorbujące wodę, które pomagają nawilżać skórę. To dlatego, że jest znanym środkiem utrzymującym wilgoć, co oznacza, że ​​ma zdolność pobierania wilgoci z otoczenia i wnikania jej w skórę. Dodatkowo lipidy zawarte w koloidalnym owsie mają również właściwości zmiękczające dzięki którym zalegają między komórkami skóry i wypełniają mikropęknięcia, zmiękczając podrażnioną skórę. Dzięki tym dwóm właściwościom nawilżającym działającym w tandemie koloidalny owies staje się super nawilżaczem w pielęgnacji skóry. Lekarze zalecają używanie koloidalnego owsa szczególnie dla osób, które zamieszkują w obszarach tak zwanej „twardej wody”, gdzie ciężkie minerały mogą wysuszać i podrażniać skórę.

Czytaj też: Najlepsze olejki eteryczne, enzymy i zioła na siniaki

5. Pomagają uspokoić egzemę i łuszczycę

Nawilżanie i ochrona bariery skórnej ma kluczowe znaczenie w stanach suchej skóry, takich jak egzema (atopowe zapalenie skóry) i łuszczyca. Bogate w białka i lipidy płatki owsiane mają silne właściwości zmiękczające, dzięki czemu są doskonałym środkiem nawilżającym. Zawierają również przeciwzapalną witaminę E, a także fenole i skrobie, które pomagają w nawilżaniu.

6. Zapewniają delikatny peeling

Owies działa jak naturalny środek oczyszczający i złuszczający, usuwając martwe komórki naskórka prowadząc do gładszej i jaśniejszej cery. Dodatkowo owies ze względu na zawartość saponin doskonale sprawdza się jako naturalny środek do mycia skóry.

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię