Cena – inna na półce, inna przy kasie. Którą zapłacić?

Wybierasz się z wizytą do Polski? Mieszkasz w Polsce? Ten artykuł jest dla ciebie.

Ostatnimi czasy często zdarza się konsumentom spotkać z problemem różnicy cen widzianej na półkach sklepowych i tej przy kasach (na rachunku). Czy pozostaje nam pogodzić się z faktem niedopatrzenia się błędu przez obsługę sklepu? Czy jesteśmy skazani na wyższą cenę? Poniżej odpowiedź na te pytania.

Która cena jest ważniejsza?

Cena produktu jest ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję konsumenta o dokonaniu zakupu. Wielu ludzi idąc na zakupy kieruje się ceną – zwłaszcza ostatnio, kiedy zmagamy się z szybująca inflacją, wzrostami cen paliwa, żywności i energii – wszystko to wpływa poważnie na nasz domowy budżet. Nic zatem dziwnego, że poszukujemy okazji do oszczędzania tam gdzie jest to możliwe. Kiedy przechadzając się po sklepie znajdziemy produkt w atrakcyjnej cenie prawdopodobnie zdecydujemy się na jego zakup.

Co zrobić kiedy przy kasie okaże się, że cena na rachunku nie zgadza się z tą widoczną przy regale? Te kwestie reguluje Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz.U. 2014 poz. 915):

„Art. 4. 1. W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. W przypadku obniżki ceny uwidacznia się także informację o przyczynie wprowadzenia obniżki.”

„Art. 5. W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.”

Z powyżej przytoczonych zapisów prawa wynika, że sklep jest zobowiązany do podania ceny towaru lub usługi w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości. Kiedy pojawi się jakakolwiek wątpliwość co do faktycznej ceny, w tym wspomniana już różnica konsument ma prawo zażądać niższej ceny a sklep nie ma prawa mu odmówić. Dla przykładu, jeżeli przy regale masło jest w cenie 5zł a przy kasie okazuje się, że kosztuje 6zł – sklep ma obowiązek zastosowania niższej ceny. Warto wyjaśnić także, że „jednoznaczna i niebudząca wątpliwości” prezentacja ceny odnosi się także do sposobu układania towaru. Jeżeli ceny są umieszczane zbyt blisko siebie w stosunku do produktów ułożonych na regałach – uniemożliwiają konsumentowi właściwe rozpoznanie ceny.

 

Co powoduje różnice cen?

Za najczęstszą przyczynę pojawiania się różnic w cenach uważa się wszelkiego rodzaju „promocje”. Popularne w Polsce sieci marketów wprowadzają nowe, promocyjne ceny na określone produkty niemal codziennie. Przed otwarciem sklepu głównym zadaniem pracowników jest usunięcie z regałów nieaktualnych promocyjnych cen oraz zastąpienie ich nowymi. Nowe ceny należy także wprowadzić do systemu – ten etap w większości następuje już jednak automatycznie. Często się zdarza, że w natłoku prac, pracownicy przeoczą nieaktualną promocję – tym samym wprowadzają konsumenta w błąd.

Warto zatem znać swoje prawa i z nich korzystać!

Bieg Niepodległości 2021 – biało-czerwone Chicago!

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię