USA: Kyle Rittenhouse uznany za niewinnego

Ława przysięgłych uznała osiemnastoletniego Amerykanina Kyle’a Rittenhouse’a za niewinnego. W sierpniu ubiegłego roku nastolatek zastrzelił dwóch uczestników antypolicyjnych zamieszek w mieście Kenosha.

Po czterech dniach obrad ławnicy uznali, że Kyle Rittenhouse działał w samoobronie. Proces odbił się w Stanach Zjednoczonych szerokim echem.

Jednym z zarzutów stawianych nastolatkowi było celowe zabójstwo, za które groziła mu kara dożywocia. Obrońcy argumentowali, że strzały do uczestników protestów były oddane w samoobronie. Nastolatek zeznał, że obawiał się o swoje życie.

 

Przed sądem w Kenoshy przez ostatnie dni demonstrowali zwolennicy obu stron. W środę doszło tam do starć i zatrzymania dwóch osób. Prezydent USA Joe Biden zaapelował do wszystkich o „pokojowe wyrażanie swoich opinii na temat werdyktu ławy przysięgłych”.

Podczas ubiegłorocznych antypolicyjnych protestów w mieście Kenosha w stanie Wisconsin 17-letni wówczas Rittenhouse, zamieszkały na stałe w sąsiednim stanie Illinois, pojechał na miejsce zamieszek z karabinem AR-15. W trakcie procesu tłumaczył, że zamierzał jedynie bronić miejscowych przedsiębiorców.

Na nagraniach wideo widać, jak mierzy karabinem w grupę protestujących, a ci zaczynają go gonić. W pewnym momencie Kyle Rittenhouse oddał trzy strzały, w wyniku których stracił życie Joseph Rosenbaum, a kilkanaście sekund później ranił śmiertelnie innego uczestnika zamieszek.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię