Polskie zamki, w których straszy

Okazałe, piękne, z bogatą historią wciąż skrywające wiele tajemnic. Takie właśnie są zamki.

Według legend i opowieści, w murach niektórych z nich do dziś mieszkają błądzące korytarzami duchy. Zawodzą, strzegą bezpieczeństwa rezydencji lub po prostu ukazują się wybrańcom. Poniżej prezentujemy wybrane polskie zamki, które są zamieszkiwane przez duchy.

Zobacz także: 10 najpopularniejszych ras psów w USA
Zamek Bobolice

1. Zamek Bobolice

Zamek królewski zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku i przebudowywany w następnych latach. Powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Znajduje się w województwie śląskim w Bobolicach, należy do tzw. „Szlaku Orlich Gniazd”.

Duch, który ma pojawiać się w jego murach ma należeć prawdopodobnie do tragicznie zmarłej z rozpaczy hrabiny. Kobieta miała zostać zmuszona do poślubienia bogatego, 65-letniego hrabiego, któremu urodziła trzech synów. Niedługo po ślubie hrabia miał umrzeć, a zgodnie z jego wolą, w przypadku śmierci jego synów – cały majątek dziedziczyć miała wdowa po nim. Los zdecydował, że dwaj synowie zmarli – co szybko rzuciło cień podejrzenia na ich matkę. Krewni zmarłego hrabiego przeczuli świetną okazję do pozbawienia ją majątku i zaczęli rzucać oskarżeniami. Udało im się odebrać kobiecie opiekę nad najmłodszym jej synem. Utrata więzi z dzieckiem miała doprowadzić kobietę do skrajnej rozpaczy, w której podobnież została obdarowana darem jasnowidzenia. W jednej z wizji dotyczących przyszłości ujrzała śmierć swego ostatniego dziecka, który miał utonąć. Nie mogąc pogodzić się z tą prawdą zmarła z rozpaczy. Duch kobiety do dzisiejszego dnia ma przemierzać zamkowe mury pojękując i szlochając. Zjawa ma być zwykle ubrana w czarne szaty.

Zwiedzanie:

Zamek jest czynny przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów oscylują wokół 10zł.

Więcej szczegółów: https://www.zamekbobolice.pl/zamek.html

 

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

2. Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV wieku. W pewnym okresie pełnił rolę siedziby Anny Wazówny, siostry króla Polski – Zygmunta III Wazy – z tej przyczyny zamek miał być czasami przez niego odwiedzany. Zlokalizowany jest w Golubiu-Dobrzyniu w województwie kujawsko-pomorskim.

Na zamku można spotkać ducha wspomnianej królewskiej siostry. Zjawa ma pojawiać się tam wyłącznie nocą, i przechadzać się po zamkowych murach i korytarzach. Za swojego życia, Anna Wazówna dbała o swoją rezydencję, była też osobą opiekuńczą i chętnie niosła pomoc potrzebujących. Po śmierci ma pojawiać się właśnie po to, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i pilnować bezpieczeństwa.

Na zamku można znaleźć także dość osławione „końskie schody”. Według pewnej opowieści, każda osoba, która wchodząc po nich, obejrzy się za siebie, w przeciągu najbliższego roku zarży jak koń w najmniej odpowiednim momencie.

Zwiedzanie

Zamek jest czynny przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów oscylują wokół 15-10zł

Więcej szczegółów: http://zamekgolub.pl/

Czytaj: NASA odkłada spacer kosmiczny

 

3. Zamek Grodziec

Zamek zbudowano na wzgórzu o wysokości 389m n.p.m. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z XII wieku. W XIV wieku i przez część wieku XV zamek należał do rycerskiego rodu Bożywojów. Kilkakrotnie realizowano na nim zdjęcia filmowe, m.in w 2007 i 2008 roku. Znajduje się we wsi Grodziec w województwie dolnośląskim.

Według opowieści na zamku ma pojawiać się „Czerwony Upiór”, który ma przybierać formę szkieletu odzianego w zbroję i czerwoną opończę. Niestety niewiele wiadomo kim jest duch, mówi się że strzeże sprawiedliwości i porządku na zamku. W przeszłości miał on nawiedzić zarządzającego zamkiem kasztelana Jan, który znany był ze swego okrucieństwa. Musiał on wywrzeć na nim nie małe wrażenie gdyż tuż po spotkaniu kasztelan miał cały swój majątek rozdać potrzebujących i oddać się modlitwie. Po jego śmierci w ścianę zamku wbudowano popiersie przypominające jego twarz. To jednak nie koniec. Podobna historia się powtórzyła – dotyczyła wnuka kasztelana o takim samym imieniu – Jan. Mężczyzna miał skazać na śmierć głodową biedaka, który nie zapłacił daniny. Wówczas ze wspomnianego popiersia posypały się złote monety. Wydarzenie wywarło takie wrażenie na kasztelanie, że poszedł w ślady swojego dziada.

Zwiedzanie:

Zamek jest otwarty dla turystów przez cały tydzień. Można zwiedzać dziedziniec, krużganki, donżon i część zamkowych sal. Ceny biletów oscylują wokół 10zł.

Więcej szczegółów: http://new.grodziec.net/

 

Zamek Chojnik

4. Zamek Chojnik

Zamek wzniesiony został na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach – na wysokości 627m n.p.m. Zamek został ukończony w XV-XVI wieku, spłonął w 1675 roku. znajduje się w Jeleniej górze w województwie Dolnośląskim.

Legenda o odwiedzającym zamek duchu związana jest z jego lokalizacją. Opowieści głoszą, że piękna lecz okrutna księżniczka Kunegunda zgodziła się zostać żoną wyłącznie tego śmiałka, który cały zamek objedzie dookoła konno w pełnej zbroi. Jak łatwo się domyśleć, zadania nie ułatwiało usytuowanie zamku – wielu rycerzy, którzy podjęli się wykonania zadania zginęło spadając w przepaść – to jednak nie robiło na kobiecie żadnego wrażenia. Kiedy pewnego dnia jednemu z rycerzy w wyjątkowo lśniącej zbroi i pięknym rumakiem udało się wykonać zadania, zachwycona księżniczka wybiegła mu na spotkanie. Przeliczyła się jednak, gdyż mężczyzna wzgardził jej osobą, za zadanie wykonał jedynie po do aby uratować rycerski honor. Zrozpaczona dziewczyna rzuciła się w przepaść a jej duch do dzisiejszego dnia pojawia się na zamku szlochając i zawodząc. Niektórzy twierdzą, że jękom księżniczki towarzyszy odgłos końskich kopyt.

Zwiedzanie:

Zamek jest czynny przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów nie przekraczają 10zł.

Więcej szczegółów: https://www.karkonosze.pl/zamek-chojnik

Zobacz też: Korea Północna zakazuje noszenia skórzanych płaszczy

 

Zamek Krzyżtopór

5. Zamek Krzyżtopór

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zamków. Zlokalizowany jest w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Do czasów dzisiejszych przetrwały ruiny budowli wznoszonej w latach 1627-1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Zamek miał być rezydencją pałacową otoczoną fortyfikacjami bastionowymi – była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Jego budowa nigdy nie została w pełni ukończona, zniszczyły go w 1770 roku wojska rosyjskie.

Pierwszym duchem, który odwiedza zamek ma być pierwszy właściciel zamku – Krzysztof Ossoliński. Opowieści głoszą, że po swojej śmierci powrócił on na zamek i pełni role jego dobrego ducha. Pojawia się na murach lub tuz przed nimi w postaci jeźdźca w pełnej husarskiej zbroi, objeżdża zamek dookoła a następnie wjeżdża do środka, gdzie znika.

Kolejna opowieść dotyczy zjawy płci żeńskiej, której niestety nie można zaliczyć już do pozytywnych. Nazywa się ją Białą Damą bez głowy, lub po prostu – Białą Damą, ma to być duch okrutnej krewnej Ossolińskiego, która terroryzowała swoich poddanych. Jedynym żyjącym stworzeniem, które otaczała miłością miał być jej piesek, który według jej zdania miał potrafić rozpoznawać złych ludzi. Ten człowiek, na którego zaszczekał był wtrącany do lochu, gdzie umierał głodową śmiercią. Okrucieństwa zostały przerwane przez bohaterskiego szlachcica, który słysząc opowieści udał się na zamek, kiedy pies kobiety na niego zaszczekał i już miał zostać odesłany do lochu zabił najpierw psa, dwóch strażników oraz samą kobietę. Ich ciała nakazał umieścić w lochu. Chociaż zamek został wyzwolony, duch kobiety do dzisiejszego dnia pojawia się w ruinach.

Zwiedzanie:

Zamek jest czynny prawie przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów wąchają się od 6 do 12zł.

Więcej szczegółów: https://krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/oferta/cennik

 

Zamek Grodno

6. Zamek Grodno

Zamek znajduje się w Zagórzu Śląskim w województwie dolnośląskim. Zbudowano go na górze Choina liczącej 450m n.p.m. Zamek prawdopodobnie został wzniesiony w XIII wieku, w XVI wieku przeszedł przebudowę i zyskał swój renesansowy charakter. Obecnie w połowie jest ruiną.

Jest to kolejny zamek, który ma swoją Biała Damę. Zjawa pojawiać się ma nocami na zamkowych murach i rzucać się w przepaść. Opowieści wskazują, że może być to duch kasztelanki Małgorzaty. Dziewczyna miała zakochać się w giermku, jednak jej ojciec postanowił wydać ją za starego szlachcica. Małgorzata nie chciała spełnić woli ojca, a ten nie chciał o tym słyszeć. Pewnego dnia, podczas spaceru dziewczyna zepchnęła w przepaść przeznaczonego jej na męża mężczyznę. Ojciec, który widział zdarzenie nakazał zamurować ją żywcem w krypcie. Do dziś duch dziewczyny ma błąkać się po zamku głośno zawodząc.

Zwiedzanie:

Zamek jest czynny prawie przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów oscylują wokół 20zł.

Więcej szczegółów: https://zamekgrodno.pl/zwiedzanie/

Czytaj także: 11 dobrze płatnych prac, które możesz wykonać w domu

 

Zamek Ogrodzieniec

7. Zamek Ogrodzieniec

Zamek zaliczany jest do tzw. „Szlaku Orlich Gniazd”, znajduje się w miejscowości Podzamcze w województwie śląskim. Został zbudowany w XIV-XV wieku na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze zamkowej liczącej 515,5m n.p.m. Do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie ruiny budowli, po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich został udostępniony turystom. W 2002 roku wykorzystano go do zdjęć w filmie Andrzeja Wajdy – „Zemsta”, realizowano tutaj również zdjęcia do „Wiedźmina”.

Duch zamku ma związek z byłym kasztelanem krakowskim – Stanisławem Warszyckim. Mężczyzna zasłynął ze złego traktowania swojej służby, poddanych a nawet żon – jedną z nich miał żywcem zamurować w ścianie zamku. Skrzywdził również swoją córkę – obiecał jej wysoki posag, ostatecznie jednak nie dał jej nic. Po śmierci kasztelana zamek ma być nawiedzany dużego, przerażającego psa o czerwonych oczach – podobno to sam Warszycki przybył z piekieł aby pilnować swojego majątku.

Zwiedzanie:

Zamek jest czynny prawie przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów sięgają od 6 do 24zł.

Więcej szczegółów: https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/kategorie/bilety-i-ceny

8. Zamek w Kórniku

Zamek powstał jako budowla obronna w XV wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie Tytusa Działyńskiego, którą przeszedł w wieku XIX. Współcześnie jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Zamek zlokalizowany jest w miejscowości Kurnik w województwie Wielkopolskim.

Duch zamku zaliczany jest do jednego z najbardziej sławnych polskich duchów – jest nim Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, właścicielka zamku, która zmarła w 1790 roku. Opowieść głosi, że nocami schodzi z portretu, przechadza się po zamku oraz po pobliskim parku, gdzie czeka na nią tajemniczy jeździec. Przez całą noc wędrują razem po czym znikają gdy zapieje pierwszy kur. Zjawa ponownie nazywana jest Białą Damą – ze względu na kolor sukni uwieczniony na portrecie.

Zwiedzanie:

Zamek jest czynny prawie przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się godziny jego otwarcia. Ceny biletów sięgają od 9 do 17zł.

Więcej szczegółów: http://www.bkpan.poznan.pl/zwiedzanie/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię